Kupuj w internecie

kupuj w internecie

Sklepy internetowe spowodowały zdecydowane obniżenie cen bardzo wielu grup produktów dostępnych na rynku. Wprawdzie nie zawsze kupowanie przez internet jest uzasadnione, jednak w bardzo wielu przypadkach daje doskonałe rezultaty.

Jeśli szukasz sposobów na oszczędzenie istotnych sum pieniędzy, kupowanie w internecie będzie doskonałym rozwiązaniem. Często można zaoszczędzić nawet 30% ceny.

Dlaczego w internecie jest taniej

Towary sprzedawane w internecie są tańsze z 2 powodów:

Niższe koszty działalności:

Sprzedawcy internetowi mają z reguły niższe koszty prowadzenia działalności.

Mogą oni utrzymywać magazyny w tanich lokalizacjach poza miastem, dzięki czemu nie płacą wysokich stawek za wynajem. Poza tym nie ponoszą kosztów związanych z ekspozycją towarów (wystawianiem ich na półki, oświetleniem, kosztem towarów uszkodzonych przez oglądających). Mają też mają mocno zredukowane koszty obsługi klientów.

Dzięki niższym kosztom, sprzedawcy internetowi mogą oferować niższe ceny swoim klientom.

Łatwość porównywania cen

Z powodu dużej prostoty porównywania cen w internecie (na przykład przy wykorzystaniu porównywarek cenowych) sprzedawcy internetowi nie mogą oferować cen znacząco wyższych niż konkurencja. Każdy internauta z łatwością, w kilka minut znajdzie w internecie te tańsze oferty i nie kupi produktu oferowanego po wyższej cenie.

Sytuacja nie jest tak jednoznaczna w przypadku zwyczajnych sklepów. Klient dokonując zakupu może rozglądać się za najlepszą ceną, ale w pewnym momencie, czas jaki będzie musiał na to poświęcić oraz koszty przemieszczania się ze sklepu do sklepu (koszty benzyny czy komunikacji miejskiej) zaczną sprawiać, że porównywanie takie stanie się nieopłacalne. Sprzedawcy w zwykłych sklepach mogą więc oferować wyższe ceny, ponieważ część kupujących nigdy nie dowie się, że gdzieś indziej towar jest tańszy lub po prostu uznają, że nie ma sensu tracić czasu na szukanie lepszej ceny gdyż ich czas jest cenniejszy. Powoduje to, że różnice w cenie tych samych produktów mogą być bardzo duże, zależnie od sklepu.

Inne korzyści - łatwość porównania produktów

Kupując w internecie możemy łatwo porównać wiele towarów, szybko wybrać najbardziej nam odpowiadający, oraz znaleźć oferujący go sklep.

Wyobraźmy sobie na przykład, że kupujemy drukarkę do komputera. Porównanie opcji i wydajności wielu dostępnych na rynku drukarek to żmudna praca, dla osoby która słabo się na tym zna, szczególnie, że prawie żaden sklep nie oferuje ich pełnej gamy. Z reguły na półce w sklepie mamy do wyboru tylko kilka najbardziej popularnych i doradcę w postaci sprzedawcy, który mówi nam, że najlepsza jest ta najdroższa.

W internecie możemy szybko porównać różne modele i poczytać o istotnych parametrach. Nie jesteśmy też zdani jedynie na opinię sprzedawcy, ale możemy poczytać opinie innych osób, które kupiły dane produkty wcześniej i dowiedzieć się co o nich myślą, co jest dla nich ważne a co nie. Następnie, gdy wybierzemy dokładnie to co chcemy kupić, nie musimy jeździć po mieście w poszukiwaniu danego produktu, ale możemy go szybko zlokalizować z sklepie internetowym i łatwo zamówić.

Pamiętajmy o kosztach przesyłki

Kupowanie w internecie różni się od kupowania w sklepie tym, że nie można od ręki zabrać produktów do domu, ale są one do nas wysyłane. Często koszty wysyłki są ujęte odrębnie. Decydując się na zakup, weźmy pod uwagę również koszty wysyłki i razem z nimi oceniajmy ile naprawdę kosztuje dany towar.

Okaże się wtedy, że kupowanie przez internet rzeczy tanich może być nieopłacalne. Wprawdzie cena towaru będzie niższa niż w sklepie, jednak koszty przesyłki mogą znacząco zawyżyć koszt całego zakupu.

Sklep internetowy jako źródło informacji

Nawet jeśli zdecydujemy się dokonać zakupu w zwykłym sklepie, często może się okazać, że warto:

  • Spojrzeć na ceny w internecie, aby zorientować się ile przeciętnie kosztuje dany towar. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy kupujemy towar w którego cenach nie orientujemy się zbyt dobrze lub który jest rzadki. Dzięki ogólnemu obeznaniu się w poziomie cen, unikniemy nabicia w butelkę, przez sprzedawcę twierdzącego, że jego cena jest najlepsza a sprzedającego nam bardzo drogo.
  • Poczytać opinie o produktach i ich specyfikacje, aby wiedzieć o czym rozmawiać ze sprzedawcą, aby nie zamydlił nam oczu mówiąc, że funkcje, których szukamy są nie ważne a jego produkt jest najlepszy na rynku.