Nie kupuj w supermarkecie, jeżeli potrzebujesz tylko kilku rzeczy

Wózek

W naszym artykule „Tajna broń klienta – lista zakupów” opisaliśmy jak przygotować listę potrzebnych rzeczy, tak żeby kupić tylko to co jest nam niezbędne i nie skusić się na dodatkowe produkty, których pełno na sklepowych półkach. Najwięcej ich zwłaszcza w supermarketach.

Supermarket na każdym rogu

Obecnie powstaje coraz więcej supermarketów, nie tylko w miastach (gdzie często możemy znaleźć dosłownie jeden obok drugiego) ale również na przedmieściach i mniejszych miejscowościach. Supermarkety i centra handlowe kuszą nas, ponieważ często oferują więcej, niż tylko spacer pomiędzy sklepowymi półkami. W centrach handlowych znajdziemy jeszcze sklepy z ubraniami, kawiarnie lub cukiernie – wtedy monotonne wyjście po zakupy w celu kupienia produktów spożywczych przestaje być już takie monotonne, zwłaszcza jeżeli na zakupy wybieramy się razem z np. przyjaciółką.

Mogę się założyć, że po drodze zajrzycie do co najmniej jednego lub dwu sklepów, znajdziecie ciekawy magazyn na wystawie w kiosku i w drodze powrotnej zatrzymacie się na kawę lub lody. A może jedno i drugie? W końcu będziecie tam razem, znajdzie się więc okazja żeby porozmawiać. Sęk w tym, że na kawę można umówić się w domu, a skoro chodzicie razem na zakupy, oznacza to, że utrzymujecie kontakt dość często – nie ma więc potrzeby nadrabiać towarzyskich zaległości.

Traktuj zakupy jak zakupy, nie jak rozrywkę

Skoro czeka Cię udręka biegania z wózkiem po labiryncie sklepowych półek, czemu nie sprawić sobie chwili przyjemności? Kupić jakieś ciasto alb egzotyczną sałatkę, którą później razem z żoną zjecie przy kolacji. Otóż – nie. Zakupy to zakupy i nie trzeba robić z nich niczego specjalnego. Jeżeli zamierzasz zrobić większe zakupy na kilka dni, oczywiście łatwiej będzie Ci je zrobić w supermarkecie lub centrum handlowym, ponieważ podjedziesz wózkiem na parking, a następnie autem prosto pod sam dom. Nie będzie potrzeby dźwigania siatek, w większych ilościach pewnie wyjdzie też taniej (zwłaszcza w sklepach oferujących sprzedaż hurtową produktów spożywczych). Kiedy będziesz się wybierać do supermarketu, pamiętaj również o swojej „tajnej broni – liście zakupów”. Bez niej Twoje finanse mogą niechybnie zginąć pod gradem promocji, ofert specjalnych i hostess oferujących coś ciekawego na każdym kroku.

Jeśli jednak potrzebujesz tylko kilku podstawowych produktów, np. bochenka chleba, kartonu mleka i kilku jajek na kolację, lepiej wybrać się do lokalnego sklepu. Po pierwsze będziesz mieć pewność, że kupisz tylko te najbardziej potrzebne rzeczy, nie spędzisz tam dużo czasu, i zaoszczędzisz na benzynie, bo do sklepu dojdziesz na piechotę (nie będziesz też nosić ciężkich toreb).

I zaoszczędzisz czas, spożytkujesz go na ciekawsze rzeczy. Jeżeli mimo wszystko boisz się, że skusisz się na dodatkowe produkty, których nie potrzebujesz, to możesz zrobić listę, tak jak przed dużymi zakupami. I trzymać się jej kurczowo. Po kilku razach zobaczysz, ile zaoszczędzasz w ten sposób pieniędzy, ponieważ nie będziesz kupować niepotrzebnych „dodatków”. Kupisz je raz na jakiś czas, kiedy wybierzesz się na większe zakupy do supermarketu – oszczędzisz trochę pieniędzy i wtedy będziesz mógł sprawić sobie przyjemność kupując egzotyczną sałatkę lub lody dla całej rodzinki albo wybierając się z małżonką na kawę.