Nie wydawaj pieniędzy, żeby poprawić sobie humor

Zły humor

Pod koniec nieudanego dnia często chcesz poprawić sobie humor. Najczęściej poprawa nastroju wiąże się z wydawaniem pieniędzy, ponieważ jest to sposób najszybszy. Nic tak nie poprawia samopoczucia jak zakup nowej „zabawki”, czy będzie to ubranie, gra komputerowa albo nawet ulubione jedzenie zamówione na wynos. Wiąże się to, niestety, z niebezpieczną rzeczą, jaką jest uzależnienie od kupowania. Oczywiście, nieudane dni nie muszą wcale zdarzać się często, poza tym nie ma nic złego w  sprawieniu sobie prezentu w ramach poprawienia nastroju, musisz jednak zadać sobie pytanie, jak często zdarza Ci się taka forma terapii i, przede wszystkim, czy Cię na nią stać?

Poznaj swoje małe przyjemności

Rozwiązaniem jest ustalenie własnej listy czynności, które sprawiają nam radość. Te małe przyjemnostki powinny wystarczyć, żeby pozwolić przebrnąć nam przez zły humor, nawet jeżeli będziemy musieli połączyć kilka z nich. Każdemu co innego sprawia przyjemność, chodzi jednak o rzeczy, które pozwolą nam poczuć się lepiej bez konieczności wydawania pieniędzy. Pamiętaj, że jeżeli masz problemy finansowe, sam ten fakt ciąży Ci już podświadomie praktycznie nieustannie, a w połączeniu z problemami dnia codziennego zawodowego lub prywatnego, potrafi przytłoczyć jeszcze bardziej. Wtedy łatwiej sięgnąć po dostępną gotówkę (lub jeszcze gorzej, po kartę kredytową) żeby kupić sobie coś, co pozwoli nam „przetrwać”. Niestety takie zachowanie tylko pogrąża nas finansowo jeszcze bardziej, i na dłuższą metę przyczynia się do złego nastroju, zamiast do poprawy samopoczucia.

A przecież jest tyle rzeczy, które mogą wpłynąć na nasze samopoczucie

  • Sport jest dobrym rozwiązaniem. Bieganie albo szybki chód to dobry sposób na poprawienie krążenia, dzięki czemu polepsza się jednocześnie samopoczucie. To też dobry sposób na zaczerpnięcie świeżego powietrza i odsapnięcie od spraw zaprzątających nam głowę na co dzień.
  • Spędzenie popołudnia na zabawie z dziećmi pozwoli Ci ochłonąć i zapomnieć o troskach. Przypomnij sobie radość jaką można czerpać z zabawy. Sam fakt, że dostarczasz rozrywki swoim pociechom poprawi Ci humor natychmiast, a przecież o to chodzi.
  • Rozmowa z osobami, które mają na Ciebie dobry wpływ zawsze pomaga. Pomyśl o kimś kto zawsze Cię rozwesela i z kim lubisz spędzać czas. Nie musicie spotykać się osobiście, wystarczy krótka rozmowa telefoniczna. Postaraj się nie koncentrować na problemach, ich temat najlepiej omiń lub potraktuj „po krótce”, porozmawiaj za to o rzeczach i sprawach, o których lubisz rozmawiać.
  • W domu ze współmałżonkiem spróbuj postąpić podobnie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że rozmowa o tym co Cię danego dnia wyprowadziło z równowagi pomaga, tak naprawdę rozważanie na ten temat pogłębia zarówno twoje złe samopoczucie jak i samopoczucie współmałżonka. Lepiej skoncentrujcie się na rzeczach przyjemnych, złe myśli na jakiś czas odsuwając jak najdalej. Jest to dobry sposób na poprawę nastroju – spróbuj przyzwyczaić się do takiej formy radzenia sobie z nieprzyjemnościami, a na stałe wpłynie to na samopoczucie Twoje i najbliższych.
  • Zajmij się rozrywką, którą masz dostępną pod ręką, np. poczytaj książkę, którą pożyczyła Ci znajoma ale jeszcze nie miałaś okazji po nią sięgnąć, zobacz co ciekawego leci w telewizji – może znajdzie się program, którego jeszcze nie widziałeś lub film, który bardzo lubisz i chętnie obejrzysz ponownie; albo usiądź do komputera i pograj w swoją ulubioną grę, na którą ostatnio nie miałeś czasu (pomyśl sobie, że niezależnie od tego co masz aktualnie na głowie, możesz pozwolić sobie na godzinę lub dwie relaksu tylko dla siebie, a kiedy po tym czasie powrócisz do rzeczywistości, na pewno powrócisz z lepszym humorem).

Głowa do góry

Spraw, które poprawiają nam humor jest naprawdę wiele i od każdego indywidualnie zależy, co jest dla nas odpowiednie. Na pewno większość z Was doskonale zdaje sobie sprawę z rzeczy, które wpływają na Wasze samopoczucie, warto się jednak nad nimi zastanowić, a nawet sporządzić ich listę, dostępną pod ręką za każdym razem, kiedy dzień nie przebiega po naszej myśli. Ta lista pomoże Ci oszczędzić, ponieważ pozbędziesz się impulsu wydawania pieniędzy za każdym razem kiedy masz zły nastrój. Po jakimś czasie dotrze do Ciebie fakt, że trzymając się tej listy oszczędzasz pieniądze, które dzięki temu możesz spożytkować na coś innego i ten fakt właśnie sprawi, że będziesz się lepiej czuć na co dzień.