Oszczędne używanie sprzętu AGD

Oszczędne używanie sprzętu AGD

Urządzenia AGD podzielone są na klasy energetyczne – mówią one o ilości zużywanej przez nie energii. Najmniejsze zużycie prądu mają sprzęty klasy A, dlatego w przypadku zakupu tych najbardziej zużywających energię (lodówki, pralki, zmywarki) najlepiej już przy zakupie zainwestować w tą klasę, ponieważ opłaci się to w przyszłości.

  • Przy używaniu pralek i zmywarek, musimy pamiętać o odpowiednim ich zapełnianiu przed użyciem. Jeżeli Twój sprzęt nie ma programu oszczędnościowego, zawsze załaduj go do pełna, jeśli jednak posiada inne programy, np. ½ załadunku – pamiętaj żeby z nich korzystać, kiedy załadujesz mniejszą ilość rzeczy. W przypadku zmywarek lepiej jest zrezygnować z opcji suszenia naczyń, ponieważ zużywa ona dużą ilość prądu, a przecież możemy poczekać aż naczynia wyschną same, lub, jeżeli nie chcemy mieć zacieków, wytrzeć je ręcznie.
  • Jeżeli chodzi o lodówki to najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać jest, żeby nie ustawiać ich blisko źródeł ciepła w kuchni i najlepiej daleko od okna, żeby uchronić ją przed zbytnim nasłonecznianiem. Nie można zasłaniać kratek wentylacyjnych, żeby zapewnić odpowiedni obieg powietrza lodówki. Nie zastosowanie się do tych zaleceń zaowocuje intensywniejszą pracą lodówki i większym zużyciem prądu. Pamiętaj również, żeby dbać o swoją lodówkę tzn. czyścić ją z kurzu, zwłaszcza z tyłu, oraz rozmrażać regularnie. Lodówkę otwieraj jak najrzadziej i na krótko.
  • Obecnie kuchenki elektryczne są bardziej popularne, mimo że zużywają więcej energii od tych gazowych. Zakładając, że używasz kuchenki elektrycznej, pamiętaj, że najlepiej wybrać taką z różnymi wielkościami grzejników (tak aby mniejsze garnki ustawiać na mniejszych grzejnikach). Wyłączaj grzejnik na kilka minut przed zakończeniem gotowania, ponieważ stygnie on powoli – dogotujesz potrawę i oszczędzisz zużycie prądu (ponowny zabieg stosuj używając piekarnika).
  • Używając czajnika elektrycznego wlewaj tylko tyle wody ile jest Ci potrzebne, ponieważ z większą ilością wody zużywasz więcej energii.