Oszczędzaj na urlopie

Plaża

Urlop jest czasem relaksu i odpoczynku, na który większość z nas przez cały rok czeka z utęsknieniem. W okresie letnim, kiedy najwięcej osób bierze urlop, pojawia się najwięcej ciekawych ofert i możliwości wyjazdu. Z urlopem wiążą się też, niestety, troski związane z wydawaniem pieniędzy, ponieważ, nie bójmy się tego powiedzieć - wyjazd na urlop wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Dlatego warto jest dużo wcześniej zacząć go planować. Porozmawiać ze współmałżonkiem, zdecydować się co chcemy robić i zacząć odkładać pieniądze, żeby później nie musieć stosować metody "będziemy się martwić później" (wyjechać na wakacje i wydać wszystkie pieniądze, niekoniecznie przeznaczone na przyjemności i odpoczynek). Zacząć planować należy wcześniej, dlatego:

Przed urlopem:

  • Zaplanuj wyjazd, zapisz plan urlopu, wybierz miejsce i sprawdź orientacyjnie ile, w tym miejscu, będziesz musiał wydać. Przestudiuj dokładnie kilka opcji, poczytaj opinie w Internecie, wybierz miejsce wyjazdu na swoją kieszeń. Nie trzeba jechać tam, gdzie akurat jest modnie jeździć, są tzw. "tańsze kraje", które można odwiedzić i równie dobrze się bawić.
  • Szukaj okazji w Internecie - wiele biur turystycznych ogłasza się właśnie w ten sposób i często można skorzystać z ich promocji i ofert specjalnych. Warto też pamiętać o ofertach first i last minute, na których można naprawdę sporo zaoszczędzić.
  • Najlepiej wymień odpowiednią ilość waluty przed wyjazdem, ponieważ za granicą za wymianę zapłacisz dużo więcej. Unikaj też wymiany w bankach lub na lotniskach i dworcach kolejowych.
  • Możesz też zastanowić się nad spędzeniem urlopu w Polsce. Jest wiele ciekawych miejsc, których jeszcze nie odwiedziłeś, a w których pobyt wyjdzie Cię o wiele taniej niż wyjazd za granicę. Ale i w tym wypadku warto zrobić odpowiednie rozeznanie przed wyjazdem - jakie są ceny, jak popularne jest dane miejsce, etc.
  • Przy pakowaniu pamiętaj o zaopatrzeniu się w takie rzeczy jak kosmetyki, ponieważ na miejscu są one z reguły o wiele droższe; pamiętaj też o przygotowaniu jedzenia na drogę, żebyś, przynajmniej w trakcie podróży, nie musiał kupować jedzenia.

Podczas urlopu:

  • Możesz rozplanować wydatki na każdy dzień, łącznie z opłatami za zwiedzanie, dojazdy, etc. tak, żeby do końca pobytu nie zabrakło Ci pieniędzy (zwłaszcza jeżeli samemu organizujesz sobie wyjazd, lub nie wykupiłeś wycieczki all inclusive).
  • Postaraj się wypytać miejscowych mieszkańców o tańsze bary, restauracje i sklepy, żeby nie musieć codziennie płacić cen "turystycznych", przewyższających często kilkakrotnie normalne ceny lokalne.
  • Lepiej unikać kupowania niepotrzebnych zabawek i dużej ilości pamiątek, ponieważ z reguły są one tandetne i nietrwałe, a kosztują dużo pieniędzy, które można wydać na inny cel.
  • Spróbuj więcej spacerować, unikać taksówek i innych środków transportu. Spróbuj dowiedzieć się, czy w miejscu, w którym przebywasz, jest wypożyczalnia rowerów - możesz zorganizować przejażdżkę rowerową połączoną ze zwiedzaniem, a nawet przez cały czas pobytu na urlopie przemieszczać się na rowerze.