.
Oszczędzaj na urlopie

Urlop jest czasem relaksu i odpoczynku, na który większość z nas przez cały rok czeka z utęsknieniem. W okresie letnim, kiedy najwięcej osób bierze urlop, pojawia się najwięcej ciekawych ofert i możliwości wyjazdu. Z urlopem wiążą się też, niestety, troski związane z wydawaniem pieniędzy, ponieważ, nie bójmy się tego powiedzieć - wyjazd na urlop wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Dlatego warto jest dużo wcześniej zacząć go planować. Porozmawiać ze współmałżonkiem, zdecydować się co chcemy robić i zacząć odkładać pieniądze, żeby później nie musieć stosować metody "będziemy się martwić później" (wyjechać na wakacje i wydać wszystkie pieniądze, niekoniecznie przeznaczone na przyjemności i odpoczynek). Zacząć planować należy wcześniej, dlatego:
Przed urlopem:
- Zaplanuj wyjazd, zapisz plan urlopu, wybierz miejsce i sprawdź orientacyjnie ile, w tym miejscu, będziesz musiał wydać. Przestudiuj dokładnie kilka opcji, poczytaj opinie w Internecie, wybierz miejsce wyjazdu na swoją kieszeń. Nie trzeba jechać tam, gdzie akurat jest modnie jeździć, są tzw. "tańsze kraje", które można odwiedzić i równie dobrze się bawić.
- Szukaj okazji w Internecie - wiele biur turystycznych ogłasza się właśnie w ten sposób i często można skorzystać z ich promocji i ofert specjalnych. Warto też pamiętać o ofertach first i last minute, na których można naprawdę sporo zaoszczędzić.
- Najlepiej wymień odpowiednią ilość waluty przed wyjazdem, ponieważ za granicą za wymianę zapłacisz dużo więcej. Unikaj też wymiany w bankach lub na lotniskach i dworcach kolejowych.
- Możesz też zastanowić się nad spędzeniem urlopu w Polsce. Jest wiele ciekawych miejsc, których jeszcze nie odwiedziłeś, a w których pobyt wyjdzie Cię o wiele taniej niż wyjazd za granicę. Ale i w tym wypadku warto zrobić odpowiednie rozeznanie przed wyjazdem - jakie są ceny, jak popularne jest dane miejsce, etc.
- Przy pakowaniu pamiętaj o zaopatrzeniu się w takie rzeczy jak kosmetyki, ponieważ na miejscu są one z reguły o wiele droższe; pamiętaj też o przygotowaniu jedzenia na drogę, żebyś, przynajmniej w trakcie podróży, nie musiał kupować jedzenia.
Podczas urlopu:
- Możesz rozplanować wydatki na każdy dzień, łącznie z opłatami za zwiedzanie, dojazdy, etc. tak, żeby do końca pobytu nie zabrakło Ci pieniędzy (zwłaszcza jeżeli samemu organizujesz sobie wyjazd, lub nie wykupiłeś wycieczki all inclusive).
- Postaraj się wypytać miejscowych mieszkańców o tańsze bary, restauracje i sklepy, żeby nie musieć codziennie płacić cen "turystycznych", przewyższających często kilkakrotnie normalne ceny lokalne.
- Lepiej unikać kupowania niepotrzebnych zabawek i dużej ilości pamiątek, ponieważ z reguły są one tandetne i nietrwałe, a kosztują dużo pieniędzy, które można wydać na inny cel.
- Spróbuj więcej spacerować, unikać taksówek i innych środków transportu. Spróbuj dowiedzieć się, czy w miejscu, w którym przebywasz, jest wypożyczalnia rowerów - możesz zorganizować przejażdżkę rowerową połączoną ze zwiedzaniem, a nawet przez cały czas pobytu na urlopie przemieszczać się na rowerze.
Najnowsze wpisy
Nasze kursy
- 100 sposobów na oszczędzanie
- Nie kupuj jeśli nie potrzebujesz
- Tajna broń klienta - lista zakupów
- Kupuj cyfrowe książki i gazety
- Zlikwiduj koszty bankowe
- Oszczędzaj na oprogramowaniu
- Kupuj w internecie
- Oszczędzanie w domu
- Czy naprawdę potrzebujesz telewizji cyfrowej?
- Kupuj taniej i odsprzedawaj
- Nie kupuj w supermarkecie, jeżeli potrzebujesz tylko kilku rzeczy
- Nie wydawaj pieniędzy, żeby poprawić sobie humor
- Ogranicz drobne wydatki do minimum
- Opowiedz dzieciom o oszczędzaniu
- Oszczędne używanie sprzętu AGD
- Oszczędzaj na urlopie
- Oszczędzanie na jedzeniu
- Oszczędzanie na ubraniach
- Oszczędzanie to spokój ducha
- Prezenty Świąteczne - jak nie wydać za dużo
- Rzucenie palenia pozwoli Ci zaoszczędzić
- Sprzęt, który jest Ci potrzebny
- Spędzanie wolnego czasu nie musi być kosztowne
- Zdrowy tryb życia, a oszczędzanie