Oszczędzanie na ogrzewaniu

Oszczędzanie na ogrzewaniu

Podczas zimy wydajemy na ogrzewanie ogromne sumy pieniędzy, głównie dlatego, że budynki, w których mieszkamy nie są dostatecznie ocieplone. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany i dach, dlatego specjaliści zachęcają do ich termomodernizacji. W przypadku ocieplania nie można, tak jak w przypadku wody, oszczędzać „na bieżąco”, poprzez kontrolowanie zużycia – nie chodzi przecież o to, żeby mieszkanie było niedogrzane, a jego mieszkańcy spędzali większość czasu w nim ubrani w podwójne warstwy ubrań.

Termomodernizacja

Żeby oszczędzać na ogrzewaniu, trzeba najpierw zainwestować. I nie są to, musimy to od razu przyznać, koszty małe. Koszty ocieplenia domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 120 metrów kwadratowych wynoszą obecnie około 10 tysięcy złotych. W przypadku ocieplania mieszkania koszty te są mniejsze, ale niewiele. Należy jednak pamiętać, że opłaty za ogrzewanie wciąż rosną i w szerszej perspektywie o wiele bardziej opłaca się zainwestować w termomodernizację budynku niż co roku wydawać coraz większe kwoty na rachunek za ogrzewanie, zwłaszcza w okresie grzewczym (obecnie co roku płaci się około 3 tysięcy złotych za ogrzewanie przeciętnego mieszkania i około 5 tysięcy złotych za ogrzewanie domu).

Ocieplenie ścian i dachu to dopiero początek, ponieważ aby naprawdę ograniczyć rachunki za ogrzewanie powinniśmy również wymienić okna na energooszczędne. Ocieplenie pozwoli na zmniejszenie corocznych wydatków związanych z ogrzewaniem – uszczelnione i ocieplone mieszkanie o wiele lepiej trzymać będzie ciepło.

Możesz również zainteresować się nowoczesnym systemem regulacji, który dopasuje pracę urządzeń grzewczych do cyklu dnia domowników. Urządzenia można programować w trybie oszczędnościowym, aby np. nie pracowały kiedy nikogo nie ma w domu. Do regulatorów pasuje wiele termostatów oferowanych obecnie na rynku. Całość montuje się szybko i nie musisz obawiać się o miejsce – grzejniki nie zajmują dużej powierzchni, nie musisz nawet pozbywać się starych kaloryferów, jeśli nie masz na to ochoty lub funduszy. Cena waha się w zależności od wielkości termostatu i powierzchni jaką ma ogrzewać, musisz jednak liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych (podobnie jak w przypadku ocieplania, mimo wszystko jest to bardzo opłacalne).

Kilka porad

Jeżeli jednak nie stać Cię lub nie zdążysz w tym roku docieplić swojego domu, istnieje wiele sposobów na oszczędzanie na ogrzewaniu, nie związanych bezpośrednio z inwestowaniem w termomodernizację. Pamiętaj jednak, że sposoby te nie są niezawodne i nie zawsze mogą się sprawdzać.

  • Zamykaj okna kiedy włączone masz ogrzewanie.
  • Podczas wietrzenia wyłączaj ogrzewanie, staraj się też unikać długotrwałego wietrzenia, żeby nie oziębić za bardzo mieszkania.
  • Postaraj się przyzwyczaić do trochę niższej temperatury – obniżenie temperatury mieszkania z 22 do 18 stopni pozwoli znacznie oszczędzić.
  • Nie trzymaj mebli zbyt blisko źródeł ciepła, np. grzejników. Jeśli mebel stoi za blisko, absorbuje on pewną część wydzielanego przez grzejnik ciepła.
  • Za grzejnikami montuj ekrany izolacyjne, co pozwoli na zwiększenie ich wydajności.