Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody

Woda w naszym kraju nie jest towarem deficytowym, dlatego, mimo że płacimy za nią rachunki, już dawno temu zapomnieliśmy jak to jest ją oszczędzać. Niepotrzebne zużycie wody to standard w większości polskich domów – nie zastanawiamy się jak, ani na co ją spożytkujemy. Tymczasem eksperci twierdzą, że za około dwadzieścia lat, ilość dostępnej wody na świecie spadnie nawet o 30 procent. W wielu regionach świata już dzisiaj odnotowuje się deficyt.

Warto zastanowić się, czy można do kwestii zużycia wody podejść inaczej. Zaoszczędzimy dzięki temu nie tylko pieniądze, ale również przyczynimy się do ochrony środowiska i zadbamy o dobro przyszłych pokoleń.

Wodomierz

Wiele rodzin nie posiada jeszcze zainstalowanych w domu wodomierzy. Koszt instalacji czasami wydaje się być wysoki i nieopłacalny, jednak takie myślenie jest błędne, ponieważ jest to wydatek rzędu 60zł – w dodatku większość spółdzielni pozwala spłacać urządzenie w ratach. W mieszkaniach spółdzielczych mieszkańcy bez zamontowanych liczników muszą płacić ryczałt i dlatego co miesięczna opłata za wodę wynosi ich znacznie więcej, niż osoby z wodomierzami. Ponadto po zamontowaniu licznika od razu widać różnicę w opłatach. Należy pamiętać też o tym, że posiadając wodomierz możemy na bieżąco kontrolować zużycie wody oraz jej koszty, dzięki czemu w szybki sposób możemy obliczyć na co i kiedy zużywamy najwięcej – a wtedy łatwiej będzie nam rozplanować oszczędzanie.

Jeżeli postanowisz, że chcesz oszczędzać wodę, zapoznaj się z naszymi wskazówkami opisanymi poniżej, ale najpierw sprawdź, czy nie masz przecieków. Możesz nie zwracać na to uwagi, ponieważ przy codziennym użytkowaniu ilość wody, którą tracisz przez przeciek, może być znikoma. Spróbuj jednak nie używać w ogóle wody przez około dwie godziny. Zanim zaczniesz, sprawdź stan wodomierza. Jeżeli po dwugodzinnym nie używaniu wody pokazywany przez wodomierz stan się zmieni – masz wyciek.

Oszczędzenie bez wysiłku

Poniżej opisujemy wiele sposobów na oszczędzanie wody, które nie wymagają od nas praktycznie żadnego wkładu finansowego i niewielkiej lub żadnej ilości wysiłku. Jest wiele sposobów, żeby nie zużywać zbyt dużych ilości wody, które można wprowadzić w życie z efektem natychmiastowym, ponieważ nie wymagają one od nas żadnego planowania ani przygotowań. Są to rzeczy oczywiste, o których nie myślimy lub najzwyczajniej w świecie zapominamy w natłoku codziennych zajęć.

 • Podczas golenia lub mycia zębów zakręcaj wodę. Nie musi ona lecieć w nieskończoność. Szacuje się, że z odkręconym przez minutę kranem zużywa się około 4 litrów na minutę. Jeżeli myjesz zęby np. trzy razy dziennie po dwie minuty, zużywasz prawie dwadzieścia cztery litry dziennie przy samym myciu zębów! Pomyśl o tym, że golenie trwa jeszcze dłużej. Zakręcony kran pozwoli Ci zaoszczędzić prawie 3 m3 miesięcznie!
 • Zmywaj naczynia w zamkniętej komorze zlewu. Wystarczy, że zatkasz i napełnisz zlew do połowy ciepłą wodą i możesz w nim umyć naczynia, np. po obiedzie. Być może zmywanie kolejnych talerzy w tej samej, zabrudzonej już wodzie wydaje Ci się niekomfortowe, ale jeżeli używasz płynu – i tak pozbędziesz się tłuszczu i brudu, a zaoszczędzisz znaczną ilość wody. Nawet jeżeli w drugiej komorze spłukujesz naczynia pod kranem, i tak oszczędzisz, ponieważ drugie tyle wody zużywasz podczas mycia!
 • Zainwestuj w zmywarkę. Obecnie koszt zmywarki wynosi średnio około 1500zł co może wydawać się drogie, jednak sprzęt można kupić na raty, a opłaca się bardzo. Współczesne zmywarki zużywają niewiele prądu oraz wody, a korzystanie z nich jest bardzo korzystne w porównaniu z myciem „ręcznym”. Przede wszystkim zmywanie naczyń w zmywarce wychodzi taniej, poza tym jest o wiele wygodniejsze – w dodatku, urządzenie zmywa o wiele dokładniej niż jest to w stanie zrobić jakakolwiek osoba zmywająca ręcznie.
 • Jeżeli Twoja pralka i zmywarka posiadają programy oszczędnościowe, używaj ich stosownie do sytuacji. Jeżeli ubrania lub naczynia nie są mocno zabrudzone, nie uruchamiaj pełnego programu tylko wybierz któryś z dostępnych programów oszczędnościowych.
 • Nie wylewaj wody, jeżeli możesz ją jeszcze użyć – do podlania kwiatów lub do sprzątania. Odrobinę zabrudzona woda nie wyrządzi żadnej krzywdy Twoim roślinkom, natomiast pozwoli Ci zaoszczędzić.
 • Unikaj nadmiernego spłukiwania w toalecie. Często wrzucamy do toalety chusteczki, papier zużyty do przecierania brudu lub owady oraz inne drobne rzeczy, tylko dlatego, że nie chce nam się podejść do śmietnika w kuchni. Nawet jeżeli wrzucisz już chusteczkę, nie musisz od razu spłukiwać wody. Nic się nie stanie jeżeli wrzucona mucha albo zużyta zapałka (których nie powinno się wrzucać do muszli toaletowej, ponieważ mogą ją zapchać) poczekają do najbliższego użycia toalety. Częste spłukiwanie drobnych rzeczy skutkuje nadmiernym zużyciem wody
 • Uszczelnij spłuczkę i krany. Z nieszczelnej spłuczki w toalecie może dziennie uciekać nawet do 50 litrów wody, a z kranu do 30. Jeżeli uszczelnisz je lub wymienisz uszczelki, możesz zaoszczędzić nawet do 30 m3 rocznie!
 • Spróbuj używać prysznica zamiast codziennie robić sobie kąpiele w pełnej wannie. Mycie pod prysznicem pozwala na mniejsze zużycie wody, a w dodatku jest bardziej higieniczne i pozwala na dokładniejsze mycie, niż kąpiel w wannie. Oczywiście kąpiele są bardzo przyjemne, nie są jednak rzeczą niezbędną. Postaraj się ograniczyć ilość kąpieli na rzecz pryszniców. Jeżeli koniecznie chcesz wykąpać się w wannie, spróbuj nalać tylko połowę albo nawet 1/3 wanny.
 • Jeżeli Twoja woda nadaje się do picia bezpośrednio z kranu, a nie po zagotowaniu, zapewne często nalewasz jej sobie do szklanki, kiedy masz na to ochotę. Spróbuj od razu nalewać sobie cały dzbanek i z niego w ciągu dnia przelewać do szklanki, kiedy masz ochotę się napić. W ten sposób unikniesz nieustannego odkręcania i zakręcania kranu, podczas którego również możesz tracić sporo wody.

Zainwestuj, żeby oszczędzać

Opisane poniżej sposoby wymagają inwestycji finansowej, ale w ogólnym rozliczeniu opłacają się o bardzo mocno, ponieważ dzięki ich zastosowaniu można bardzo ograniczyć zużycie wody, a co za tym idzie – koszty jej zużycia, które z reguły znacznie przewyższają koszt takich inwestycji.

 • Jeżeli jeszcze nie masz automatycznej pralki lub zmywarki, zastanów się nad jej kupnem. Sprzęt ten możesz zakupić na raty. Dzięki niemu znacznie zredukujesz zużycie wody, zwłaszcza, że wiele nowoczesnych pralek i zmywarek można programować w sposób oszczędnościowy, żeby np. przy mniejszej ilości pranych ubrań, zużycie energii i wody również malało.
 • Zainteresuj się zakupem spłuczki z funkcją podziału na spłukiwanie oszczędnościowe oraz funkcją stop. Dzięki takiej spłuczce naprawdę sporo zaoszczędzisz.
 • Zainteresuj się zakupem perlatorów do kranu. Perlator to rodzaj zakończenia wylewki bardzo drobną siateczką, która znacznie napowietrza wodę, zwiększając optycznie strumień wody. Dzięki perlatorom można zaoszczędzić od 15 do 60 procent wody. Nie są one również drogie i można je od ręki zamontować w większości kranów.