Sprzęt, który jest Ci potrzebny

Sprzęt do biura

Każdy z nas nabiera ochoty na zakupy. Często, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, wybieramy się na przechadzkę po sklepach, żeby sprawić sobie przyjemność. Wtedy natrafiamy na ubrania, gadżety i całą masę innych rzeczy, które kupujemy, a które nie są nam potrzebne, albo których po zakupie nigdy tak naprawdę nie używamy. Opisaliśmy to już w artykule „Nie kupuj jeśli nie potrzebujesz”. Ale co jeżeli są rzeczy, których potrzebujesz?

Sprzęt, który jest Ci potrzebny

W tym artykule skoncentruję się przede wszystkim na wszelkiego rodzaju sprzętach komputerowych, telefonach i akcesoriach potrzebnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej i w życiu codziennym, np. systemach GPS. Prowadzisz działalność i niezbędny jest Ci telefon z możliwością odbierania maili albo nowa drukarka, ponieważ stara właśnie się zepsuła? Większość z nas uznaje, że natychmiast musi wymienić lub kupić potrzebny sprzęt i bez zastanowienia ani rozeznania wybiera się do najbliższego sklepu – tam sprzedawca na pewno doradzi w kwestii doboru odpowiedniego produktu. Niestety, sprzedawca bardzo często nie zna się na swojej pracy albo wręcz próbuję wcisnąć nam to, co gorzej się sprzedaje lub, po prostu, jest droższe. Wiem o tym, ponieważ nie raz samemu dałem się oszukać, dopóki nie zacząłem interesować się sprzętem przed jego zakupem.

Sprzęt komputerowy

Komputer jest obecnie narzędziem niezbędnym w pracy, obowiązkowym jeśli prowadzisz własną działalność i niesamowicie przydatnym jeżeli Ty lub Twoje dzieci uczycie się. Jest też praktycznym narzędziem dnia codziennego, służącym do prowadzenia księgowości domowej lub robienia zakupów przez Internet, które wychodzą taniej – zobacz nasz artykuł „Kupuj w Internecie”. Nic więc dziwnego, że jest sprzęt komputerowy i akcesoria do niego są obecnie jednym z najbardziej pożądanych produktów na rynku. Jest też ogólnie dostępny, dlatego kupisz go nie tylko w sklepie komputerowym, ale również w supermarkecie. Od razu powiem to jasno – nie warto kupować w supermarkecie. W ogóle nie warto kupować gotowych zestawów komputerowych!

Opcja zakupu gotowego zestawu w najbliższym supermarkecie wydaje się najwygodniejsza dla osób, które nie znają się dobrze na sprzęcie komputerowym i które przeraża wizja wybrania się do serwisu komputerowego, w którym mnogość dostępnych opcji jest zatrważająca, a objaśnienia sprzedawcy na temat każdej z nich i tak nic dla nich nie znaczą. Ja też nie znam się za dobrze na komputerach i też nie rozumiem połowy objaśnień sprzedawców i serwisantów. Ale jeżeli chce zaoszczędzić trochę pieniędzy podczas zakupu komputera, a jednocześnie nabyć sprzęt solidny, który na długo mi wystarczy, zawsze przed zakupem staram się zorientować w obecnym rynku. Podobnie jak w przypadku zakupu auta, trzeba co nieco poczytać lub zasięgnąć języka u fachowców – w przypadku komputerów być może jest to sprawa nawet bardziej skomplikowana, ze względu na bardzo szybki rozwój techniki w dzisiejszych czasach i co rusz zmieniające się technologie.

Dlaczego nie warto kupować gotowych zestawów z supermarketów? Ponieważ ich cena zawsze jest zawyżona w stosunku do pojedynczych części kupowanych osobno. W dodatku tylko na pierwszy rzut oka zestawy te wydają się być solidne. Bardzo często posiadają one dobry procesor i dużo pamięci, ale jednocześnie wyposażone są w słabe karty graficzne, które nie pozwalają na wiele – ich cena wydaje się być rozsądna tylko prowizorycznie. Zestawy tego typu bardzo często wyposażone są też w nienajlepszej jakości obudowy i słabe zasilacze oraz wiatraki. A są to rzeczy bardzo ważne, ponieważ zależy od nich zużycie prądu (co z tego, że zaoszczędzisz na komputerze, jeżeli drastycznie wzrosną Twoje opłaty za prąd) oraz działanie samego komputera, zarówno w kwestii chłodzenia jak i głośności.

Dopasuj komputer do swoich wymagań

Dlatego najlepiej „samemu” złożyć komputer odpowiadający naszym wymaganiom w sklepie komputerowym, w którym pomocą służyć będzie serwisant. Jeżeli masz taką możliwość, zapytaj najpierw kogoś znajomego, kto zna się na komputerach i poczytaj na temat sprzętu w Internecie – istnieje wiele for i stron zajmujących się tym tematem. Serwisant pomoże Ci dobrać podzespoły komputera pod kątem jego przeznaczenia. Jeżeli nie będziesz obsługiwać zaawansowanych programów graficznych ani grać, nie jest potrzebna Ci bardzo dobra karta graficzna (która jest jednym z najdroższych podzespołów) i możesz zaoszczędzić na niej nawet kilkaset złotych, które przeznaczysz na co innego, np. lepszy monitor. Jeżeli zamierzasz dużo pisać, musisz zaopatrzyć się w porządna, cichą i wygodną klawiaturę, zamiast kupować podstawowy model, ale tani. Powiedz sprzedawcy do czego zamierzasz używać komputera, a on na pewno dopasuje Ci odpowiednio całość.

Dobierz akcesoria

Do całości dochodzą jeszcze akcesoria, takie jak drukarki, skanery, czy głośniki. Również przy zakupie akcesoriów powinieneś zastanowić się, co tak naprawdę jest Ci potrzebne i dowiedzieć na temat dostępnego sprzętu. Prawdopodobnie będziesz potrzebować drukarki. Jeżeli zamierzasz drukować jedynie faktury i dokumenty, nie musisz kupować drogiej, kolorowej drukarki, ponieważ w zupełności wystarczy Ci czarno-biała. Zastanów się przed zakupem, ponieważ jeżeli wydasz te dodatkowe pieniądze, już ich nie odzyskasz – a być może nigdy nie będziesz korzystać z dodatkowych opcji oferowanych przez Twój sprzęt. Jeżeli nie zamierzasz niczego skanować, nie kupuj skanera ani drukarki ze skanerem (tym bardziej, że sprzęt łączący w sobie kilka funkcji z reguły jest gorszej jakości i bardziej wadliwy). Wszystkie dodatkowe akcesoria to dodatkowy koszt, którego możesz uniknąć, jeżeli wcześniej dokładnie zastanowisz się co będzie Ci potrzebne.

Głośniki komputerowe wysokiej jakości nie będą Ci potrzebne jeżeli nie zamierzasz korzystać z programów do obróbki dźwięku, albo jeżeli kupujesz komputer do pracy, nie zaś do grania. Muzyki zawsze możesz posłuchać ze sprzętu audio, albo nawet na komputerze, ale niekoniecznie na drogich głośnikach – jeżeli ich nie potrzebujesz i nie chcesz wydawać za dużo pieniędzy. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jakość dźwięku zależy najbardziej od karty dźwiękowej Twojego komputera – jeżeli nie jest ona wysokiej jakości (a z reguły nie jest, ponieważ te naprawdę dobre są drogie i przydają się głównie specjalistom) to dobre głośniki na niewiele się zdadzą.

Pamiętaj też, że tu również działa zasada „powiększonej coli za złotówkę więcej”. Nie raz usłyszysz, że za „jedyne” 80 złotych więcej dostaniesz lepszą kartę graficzną, posiadającą więcej pamięci lub drukarkę z wbudowaną opcją skanowania". Zadaj sobie wtedy pytanie, czy jest to Ci potrzebne. Jeżeli nie zamierzasz niczego skanować, skaner nie jest Ci niezbędny. Jeżeli nie będziesz pracować w programach graficznych ani grać w gry wideo, dodatkowa pamięć graficzna do niczego nie będzie Ci potrzebna – lepiej zostaw sobie te 80 złotych na później, kupisz za nie nowy tusz do drukarki, kiedy będzie Ci potrzebny.

Osobną sprawą jest kwestia oprogramowania. Używaj zawsze oryginalnego oprogramowania. Możesz wybrać spośród wielu darmowych programów, o których szerzej napisaliśmy w artykule „Oszczędzaj na oprogramowaniu”.

Telefony komórkowe

Panująca obecnie, wszechobecna telefonomania jest zjawiskiem dość niebezpiecznym. Zasypujące nas ze wszystkich stron reklamy i oferty przygotowywane przez serwisy GSM próbują nam udowodnić, że bez ich telefonów nie jesteśmy w stanie się obyć. Jeżeli Twoja komórka ma służyć Ci prywatnie, najważniejsze jest, żebyś mógł dzwonić i wysyłać smsy. Nie musisz odbierać przez nią maili, ani surfować po Internecie, od tego masz komputer stacjonarny lub laptopa. Jeżeli potrzebujesz kupić nowy telefon dla celów służbowych, sprawa ma się już inaczej, ale zasada zastanowienia się do czego nowy aparat ma Ci służyć, działa identycznie jak w przypadku innych zakupów.

Jeżeli podpisujesz lub przedłużasz umowę z firmą telefoniczną, bardzo często możesz wybrać sobie nowy model telefonu lub zmienić warunki abonamentu. Warto zastanowić się co bardziej się opłaca, ponieważ z reguły warunki abonamentu mogą dodać nam wiele dodatkowych minut na rozmowy lub wybrać kilka numerów, na które zawsze będziemy mogli dzwonić za darmo. Telefon z drugiej strony, to tylko telefon i nie musisz go zmieniać, jeżeli Twój stary dalej sprawdza się dobrze. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, większość oferowanych w promocjach telefonów to aparaty średniej klasy, te naprawdę dobre dostaje się tylko przy wybieraniu najdroższych abonamentów.

Nawigacja

GPS z kolei to technologia bardzo przydatna, niezależnie od tego czy używasz jej do celów służbowych, czy prywatnych. Mnogość dostępnych obecnie urządzeń GPS może, podobnie jak telefony, spowodować ból głowy u kupującego. Pamiętaj jednak, że my kierujemy się zasadą zmniejszenia wydatków. Droższe GPSy mają większe ekrany, lepszą grafikę i więcej pamięci, do której możesz wprowadzić, jeżeli tylko chcesz, nawet muzykę i filmy. Podstawowym zadaniem tego sprzętu jest jednak nawigacja dla kierowcy, dlatego cała reszta dodatków nie jest Ci niezbędna. Oczywiście jak w przypadku większości sprzętu komputerowego, zakup nawigacji w pierwszym lepszym supermarkecie jest raczej zabiegiem ryzykownym i najlepiej jest zasięgnąć rady u fachowca, a następnie poszukać sprzętu odpowiedniego dla siebie. W ten sposób można znaleźć dobry GPS za rozsądną cenę. Drugą sprawą jest kwestia oprogramowania – istnieje wiele map tanich lub darmowych. Nie są one tak bogate graficznie jak ich droższe, licencjonowane odpowiedniki, ani nie posiadają tylu opcji informacyjnych, jednak w pokazywaniu trasy sprawdzają się równie dobrze. Jeżeli zamierzasz poruszać się głównie w jednym regionie lub kraju, nie kupuj mapy całego kontynentu, np. całej Europy Wschodniej. Nie przyda Ci się ona, a wydasz więcej pieniędzy.