100 sposobów na oszczędzanie

100 sposobów na oszczędzanie

W tym cyklu artykułów, będę opisywał sposoby na oszczędzanie, które ułatwią Ci opanowanie domowych finansów i oszczędzenie części pieniędzy pod koniec każdego miesiąca.

Zanim jednak zaczniemy, chciałbym przedstawić po krótce dwie koncepcje oszczędzania.

Oszczędzanie małych kwot

To jest ten rodzaj oszczędzania, który z reguły przychodzi wszystkim do głowy. Jest to regularne oszczędzanie tu i ówdzie małych kwot. Przykładami takiego podejścia jest znajdowanie przecen w sklepach, robienie kanapek do pracy zamiast kupowania ich w kafeterii, chodzenie pieszo zamiast jeżdżenia autobusem lub kupowanie większych opakowań, które są tańsze w przeliczeniu na kilogram.

Takie małe kroczki wykonywane codziennie powodują, że pod koniec miesiąc w portfelu możemy mieć zaoszczędzone nawet kilkaset złotych. Rocznie, uzbiera się tego ładnych parę tysięcy.

Oszczędzanie dużych kwot

To oszczędzanie polega na skutecznym eliminowaniu lub unikaniu dużych wydatków, które wprawdzie jednorazowo lub rzadko, ale solidnie nadwątlają nasz stan posiadania.

Przykładem takiej metody oszczędzania będzie kupno taniego, używanego samochodu zamiast wybierania nowego z salonu. Samochód kupujemy rzadko, jednak jego koszt jest duży. Wiele osób decyduje się wręcz kupować samochód na kredyt, co powoduje, że przez wiele kolejnych lat ich dochody są uszczuplane co miesiąc o kwotę, którą muszą przeznaczać na ratę.

Jeśli kupimy tańszy samochód za gotówkę, to nasze koszty zdecydowanie spadną.

  • Nie będziemy ponosić kosztów odsetek
  • Nie będziemy ponosić kosztu związanego z tym, że nowe auta bardzo szybko tracą na wartości. Auto 5 letnie często warte jest jedynie połowę tego co auto nowe. Jeśli po 5 latach sprzedamy auto, różnica w cenie, jaką uzyskamy pokazuje naszą stratę. Auta starsze tracą na wartości znacznie wolniej. Dodatkowo kwoty są mniejsze.

Jeżeli raz w roku ponosimy większy wydatek – czy to samochód, czy to remont, czy może meble lub pralka, czy to sposób spędzenia urlopu i za każdym razem wybierzemy dokonamy zakupu taniej, oszczędzamy rocznie ładnych parę tysięcy.

Obie powyższe techniki są skuteczne, a połączone działają z naprawdę zaskakującą siłą, która może wywołać solidne zmiany. W tej sekcji będziemy je sukcesywnie rozpatrywać.