Czy naprawdę potrzebujesz telewizji cyfrowej?

Telewizja Cyfrowa

Panujący obecnie na rynku rozwój cyfrowej telewizji kablowej kusi swoją ofertą. Setki dostępnych kanałów, wysoka jakość obrazu i dodatkowe opcje oferowane przez sieci kablowe powodują, że bez zastanowienia sięgamy po nowe oferty i podpisujemy umowy na długotrwałe i kosztowne abonamenty.

Od razu, po raz kolejny zresztą, muszę zaznaczyć, że nie namawiam nikogo do rezygnowania z przyjemności. Sam jestem kinomanem i bez filmu nie potrafiłbym żyć, bardzo lubię też kilka pozycji telewizyjnych. Jeżeli podobnie jak mi, oglądanie sprawia Ci przyjemność, pod żadnym względem nie rezygnuj z tego (chyba, że przedkładasz przyjemności nad obowiązki i spędzasz mnóstwo czasu przed telewizorem lub komputerem, kosztem codziennych obowiązków – jest to druga skrajność, której musisz unikać). Po prostu możesz zastanowić się, ile faktycznie spędzasz czasu na oglądaniu telewizji i zapytać siebie – czy potrzebujesz tych wszystkich kanałów, ile z nich w rzeczywistości oglądasz?

Za i przeciw

Jest wiele argumentów przemawiających za posiadaniem cyfrowej telewizji kablowej. O szerokiej gamie kanałów do wyboru nawet nie ma co wspominać. Głównymi atutami, przemawiającymi za wykupieniem abonamentu, jest wysoka jakość obrazu i dźwięku oferowanych kanałów oraz nagrywarka cyforwa, która pozwala zapisywać dowolny program i odtwarzać go wtedy, kiedy mamy na to czas. Program telewizyjny może odejść w niepamięć, ponieważ jeżeli nie masz czasu oglądać swojego ulubionego serialu, bo w tym czasie pracujesz, po prostu go nagrywasz. Jest też opcja wideo na żądanie, która pozwala Ci wykupić konkretny film i obejrzeć go w domu, bez konieczności wychodzenia do wypożyczalni. I to jest, niestety, pułapaka.

Dlaczego? Ponieważ filmy na żądanie kosztują całkiem sporo za wypożyczenie, a w dodatku, płacimy dodatkowy abonament za możliwość samego dostępu do ich katalogu! Ile? Około 20 złotych miesięcznie, praktycznie za nic. Jest to 20 złotych, które możesz wydać na coś innego. Co jeszcze, moim zdaniem może zaszkodzić Twoim finansom? Posłużę się swoim przykładem. Swego czasu nałogowo odwiedzałem swoją lokalną wypożyczalnię. Potrafiłem spędzać godzinę na przeglądaniu dostępnych filmów. Nie było możliwości, żebym wyszedł z pustymi rękoma. Często brałem po 2, a nawet 3 filmy, mimo że wiedziałem, że nie będę miał wystarczającej ilości czasu, żeby obejrzeć je wszystkie. Często kończyło się to wyrzucaniem pieniędzy w błoto – filmy poleżały u mnie przez dobę i wracały do wypożyczalni. Czasami wręcz przedłużałem wypożyczenie o kolejna dobę, żeby móc obejrzeć wszystkie. Cóż za strata pieniędzy.

Wypożyczalnia miała jedną, wielką zaletę – żeby z niej skorzystać, trzeba było wyjść z domu, często też była nie po drodze. Z filmami na żądanie w telewizji cyfrowej takiego problemu już nie ma. W każdej chwili możesz sięgnąć po pilota i zamówić film. Jeżeli masz możliwość sięgania po nowości, nie będziesz oglądać filmów ze zwykłego programu telewizyjnego, sięgniesz po katalog nowości. I zapłacisz za każdą około 10zł. Jeżeli oglądasz filmy często, wydasz w tygodniu około 50-60zł. I nawet tego nie zuważysz, ponieważ rachunek za filmy zostanie doliczony do Twojego abonamentu pod koniec miesiąca. A ilu z tych filmów, podobnie jak z filmami z normalnej wypożyczalni, nie obejrzysz nawet do końca? Pudełko z wypożyczalni leży na stole i przypomina o sobie, film na dysku nagrywarki cyfrowej nie, więc często w natłoku codziennych zajęć może umknąć Twojej uwadze, że minęła już doba.

Poza tym zapytaj raz jeszcze siebie samego, czy naprawdę będziesz mieć czas, żeby oglądać chociaż jeden z oferowanych kanałów dziennie? Obecnie do wyboru masz co najmniej 60-70 kanałów w podstawowym pakiecie. Żeby poświęcić 2 godziny dziennie na każdy z nich, musiałbyś poświęcić minimum dwa miesiące. A ile z tych kanałów w ogóle Cię nie interesuje?

Dlatego moim zdaniem musisz poważnie się zastanowić przed wykupieniem takiego abonamentu. Pamiętaj, że łatwo jest dać się złapać na haczyk, ale nie łatwo już się z niego zerwać. Abonament wyniesie Cię około 200-250zł miesięcznie. Plus filmy na żądanie, jeżeli dasz się skusić (a pewnie dasz się skusić, zwłaszcza na początku).

Poszukaj alternatyw

Wypożyczalnia

Warto rozejrzeć się za alternatywą. Pewnie masz odtwarzacz dvd w domu. Zwyczajne wypożyczalnie nadal istnieją. Jeżeli będziesz chciał obejrzeć jakąś nowość, możesz się wybrać do jakiejś blisko Twojego domu. Tam oczywiście też kusić będzie Cię cała lista filmów, które będziesz chciał wypożyczyć, najlepiej naraz, tak jak kiedyś ja. W tym momencie na ratunek przychodzi podstawa oszczędności, czyli rozsądek i zdrowy umiar. Zaplanuj sobie kiedy będziesz mieć czas na film i tego dnia wypożczy jeden, ten na którego obejrzeniu najbardziej Ci zależy. Po kolejny wybierzesz się za jakiś czas, kiedy znajdziesz wolną chwilę.

Lokalna telewizja kablowa

W zwyczajnej telewizji też leci sporo ciekawych programów, zawsze zostaje Ci oferta lokalnej telewizji kablowej, która kosztuje dużo mniej, oferuje też mniej kanałów. Ale na pewno oferuje wszystkie podstawowe kanały, te które najczęściej oglądasz. Poza tym, jeżeli telewizja zajmuje w Twoim życiu znikomy procent, nie musisz mieć żadnej kablówki, wystarczą Ci te najbardziej podstawowe kanały dostępne na antenie, ale jeżeli telewizja nie jest dla Ciebie ważna, to na pewno o tym wiesz.

Filmy i seriale w Internecie

Komputer posiada obecnie większość rodzin, można więc wykorzystać dodatkowe możliwości jakie oferuje i zrobić z niego domową bazę rozrywki multimedialnej. Można na nim nie tylko pracować czy grać, ale również słuchać radia (większość radiostacji w całym kraju oferuje taką możliwość), czy właśnie – oglądać telewizję.  Powstaje coraz więcej stron w Internecie, które pozwalają na oglądanie filmów i seriali na komputerze. Są też strony www stacji telewizyjnych, przy użyciu którzych oglądać można wyemitowane już programy, a nawet programy premierowe. Opłata za taka usługę jest niewysoka i nie musisz płacić za nią abonamentu. Dzięki temu kontrolujesz swoje wydatki – płacisz tylko i wyłącznie za to, co chcesz zobaczyć, w dodatku płacisz niewiele. Jakościowo bardzo często oferowane pozycje są na najwyższym poziomie, poza tym, żeby oglądać na komputerze filmy w jakości hd, nie musisz mieć specjalnie dostosowanego do tego monitora – standardowe dostępne na rynku monitory obsługują przecież rozdzielczości hd.