Kupuj cyfrowe książki i gazety

elektroniczne wydania gazet

Czasopisma i książki stanowią często dość spory wydatek, który można opanować w prosty sposób.

Załóżmy, że kupujesz 1 dziennik za 2 złote dziennie oraz 2 tygodniki po 6 złotych. Razem na czasopisma wydajesz miesięcznie:

  • Dziennik – 50,00 ( dokładnie to 60 ale załóżmy, że czasem zdarzy się dzień że nie kupisz)
  • Tygodniki – 48,00
  • Razem – 98,00

Jeśli czytasz więcej gazet, koszty będą jeszcze wyższe.

Kupując wydania internetowe (cyfrowe) tych czasopism możesz zaoszczędzić nawet do 45% tej kwoty, czyli ok. 45 złotych. Rocznie da Ci to oszczędności na poziomie 540 złotych.

Co to są wydania cyfrowe i czemu są tańsze?

Wydania cyfrowe to po prostu wersje elektroniczne gazet i książek, które ściągasz na swój komputer i czytasz na swoim monitorze lub specjalnym czytniku.

Wydania cyfrowe są tańsze od papierowych, ponieważ ich stworzenie nie wymaga poniesienia wielu kosztów, które powstają w przypadku wydań papierowych:

  • Nie ma kosztów papieru
  • Nie ma kosztów druku
  • Nie ma kosztów dystrybucji do sklepów
  • Nie ma kosztów zbierania ze sklepów niesprzedanych wydań

Wydawca gazety oszczędza więc bardzo wiele. Część z tych oszczędności oddaje klientom w postaci niższej ceny, aby zachęcić ich do kupowania właśnie elektronicznych wydań, na których, pomimo niższej ceny i tak zarabia trochę więcej.

Elektroniczne wydanie to wydanie, na którym oszczędzasz i ty i wydawca.

Dodatkkowym plusem wydań elektronicznych jest na przykład to, że masz dostęp do wydań z poprzednich dni. Jeśli więc nie przeczytasz gazety danego dnia, zawsze możesz nadrobić później.

Ale zanim się zdecydujesz

Zanim wybierzesz się na poszukiwania elektronicznych gazet, musisz zadać sobie konkretne pytania, które mogą ustrzec Cię przed niepotrzebnymi wydatkami.

Czy na pewno prenumerata?

Jak zauważysz, firmy pośredniczące w sprzedaży czasopism w internecie bardzo mocno skłaniają do wykupu prenumeraty. Czasem nawet trudno znaleźć na stronie opcję zakupu pojedynczego wydania.

Faktem jest, że prenumeraty potrafią być nawet o połowę tańsze od pojedynczych egzemplarzy (szczególnie w przypadku dzienników), jednak zanim się zdecydujesz, zastanów się: Czy naprawdę czytasz dane gazety regularnie? Wybór prenumeraty ma sens jedynie wtedy, gdy naprawdę chcesz czytać wszystkie wydania danej gazety. Jeśli bowiem czytasz je tylko od czasu do czasu, np. 2-3 razy w tygodniu a nie codziennie, to prenumerata się nie opłaca.

Koszty transakcyjne

Pamiętaj o tym, że zakup może generować dodatkowe koszty transakcyjne. Jeśli nawet będziesz kupował wyborczą codziennie o złotówkę taniej niż w kiosku, ale będziesz płacił 2 złote za każdy przelew, zrobisz słaby interes. Nawiasem mówiąc, powinieneś znaleźć sobie bank, który nie pobiera opłat od przelewów.

Największe serwisy sprzedające prasę i książki w internecie:

  • http://www.nexto.pl – dzienniki, tygodniki, miesięczniki, książki, słuchowiska, znajdują się pomiędzy nimi równiez darmowe wydania niektórych czasopism
  • http://zixo.pl/ - głównie książki ale również tygodniki i miesięczniki
  • http://www.zlotemysli.pl/ - książki, spośród których wiele wydanych jest jedynie w internecie. Tu również raz na jakiś czas niektóre książki oferowane są za darmo.