Oszczędzaj na oprogramowaniu

oszczędzaj na oprogramowaniu

Oprogramowanie komputerowe potrafi być naprawdę drogie. Gdy kupisz komputer, to aby wyposażyć go w oprogramowanie umożliwiające skuteczną pracę, z reguły powinieneś wydać solidną kwotę. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, kwota ta staje się jeszcze większa, bo ceny oprogramowania Microsoftu i innych popularnych dostawców, są dla przedsiębiorców kilakrotnie wyższe niż do użytku domowego.

Na szczęście istnieją tanie lub zupełnie darmowe odpowiedniki prawie każdego oprogramowania dostępnego na rynku. Dzięki tym odpowiednikom nie musisz płacić za oprogramowanie a zarazem unikasz przykrości związanych z karami za nielegalne użytkowanie programów licencjonowanych.

Poniżej znajdziesz najbardziej popularne przykłady darmowych zamienników do popularnych programów.

Do edycji dokumentów

Open Office

Pakiet ten udostępnia funkcjonalność bardzo zbliżoną do Microsoft Office. Dla przeciętnego użytkownika różnice w funkcjach są niezauważalne. Jest natomiast jedna ważna różnica – cena. Open Office jest za darmo, dzięki czemu decydując się na niego, oszczędzamy ładnych parę groszy.

Open Office pozwala na otwieranie i przeglądanie dokumentów pochodzących z programów Word, Excel i Power Point. Faktem jest jednak, że nie zawsze wyglądają one dokładnie tak jak oryginały. Również zapis w przeciwną stronę, czyli zapis dokumentu z Open Office w formacie Microsoftowym (Open Office pozwala na to), nie zawsze jest doskonały. Przekażemy wprawdzie odbiorcy treść, ale formatowanie z często umyka w trakcie konwersji.

W skrócie, jeśli używamy pakietu Office głównie do otwierania otrzymanych dokumentów i pracy samem (prowadzenia swoich arkuszy i notatek), to pakiet Open Office jest bardzo dobry i zupełnie nam wystarczy. Jeśli jednak produkujemy dokumenty, które rozpowszechniamy i które będą otwierane na oprogramowaniu Microsoftu, Open Office może sprawiać problemy, gdyż konwersja dokumentów nie jest zawsze doskonała.

Goole Docs

Google docs to darmowa usługa oferowana przez firmę Google.com. Google Docs pozwala zarządzać swoimi dokumentami poprzez przeglądarkę internetową. Gdy założymy konto na Google Docs, otrzyjujemy własną przestrzeń na ichnim serwerze, w której możemy tworzyć nowe lub dodawać już stworzone dokumenty. Google Docs pozwala na import dokumentów w formatach Microsoft Office i Open Office.

Wszystko odbywa się poprzez miły i łatwy w użyciu panel administracyjny, który obsługujemy poprzez zwykłą przeglądarkę interetową. Pozwala on nam natomiast tworzyć i edytować dokumenty tak, jak gdyby to był program typu Office.

Aplikacja google jest tak dobra, że aż trudno uwierzyć, że wszystko odbywa się on-line. Dokumenty stworzone na Google Docs można w każdej chwili pobrać spowrotem na swój komuter i zapisywać w dowolnie wybranym formacie:

  • Microsoftu – Word, Excel, Power Point
  • Open Office
  • PDF

Dodatkowym plusem jest to, że dostęp do dokumentów uzyskamy z każdego komputera, który jest podłączony do internetu. Wystarczy wejść na stronę docs.google.com i zalogować się do swojego konta.

Jedynym minusem jest prędkość działania aplikacji. Przez to, że praca nad dokumentem odbywa sie on-line, wolniejsze łącza mogą spowodować opuźnienia w reakcji i wydłużenie całego czasu pracy.

Do poczty elektronicznej

Thunderbird

Thunderbird to program pocztowy pozwalający na obsługę poczty. Wg. Mnie wykonuje on tą funkcję nawet lepiej niż programi Microsoftu (Outlook czy Outlook Express).

Elementy, które najbardziej odpowiadają mi w Thunderbird to:

  • Możliwość instalowania dodatków, które mogą rozszerzać podstawową funkcjonalność poczty o wiele innych funkcji.
  • Możliwość łatwego dokonania kopii zapasowej całeje poczty razem ze wszystkimi ustawieniami przy pomocy probramu MozBackup. Jest to doskonałe szczególnie w sytuacji, kiedy robimy reinstalację systemu albo przenosimy się z jednego komputera na drugi. Jednym kliknięciem można zrobić dokładną kopię całego Thudnerbirda z mailami i ustawieniami a potem wszystko z niej odzyskać na drugim komputerze.
  • Znacznie mniejsza ilość wirusów. Wirusy są pisane przede wszystkim dla programu Otlook i nie aktakują Thunderbirda.
  • Z dodatkiem Lightning, Thunderbird zyskuje bardzo wydajny kalendarz umożliwiający zarządzanie swoim czasem oraz wysyłaenie i odbieranie zaproszeń tak samo jak w programie Outlook

Gmail

Polecę tu kolejną usługę firmy Google. Wiele osób posiada konto na poczcie Gmail, stworzonej przez firmę Google, jednak nie każdy wie, że konto to umożliwia obsługiwanie do 5 innych kont pocztowych innych dostawców. Opis jak to zrobić, znajdziemy na przykład tu: http://watrix.pl/2009/07/jak-usprawnic-gmail-cz-1-wiele-kont/

Gmail oferuje wygodne okno do edycji maili oraz niezwykle skuteczne zwalczanie spamu. Dodatkowo, Gmail sprawdzi wam pisownię.

Kalendarz

Kalendarz Google

Kalendarz google pozwala na proste zarządzanie swoim kalendarzem. Posiada przy tym całkiem ciekawe funkcje, jak na przykład wysyłanie emaila z przypomnieniem odpowiednio wcześniej, abyśmy mogli przygotować się do czekających nas zadań, lub możliwość dodania użytkowników, dzięki czemu naszym kalendarzem może zarządzać ktoś inny.

Oprogramowanie antywirusowe

Avast

Firma Avast udostępnia do użytku domowego darmową wersję swojego oprogamowania antywirusowego. Oprogramowanie to zabezpiecza komputer przed wirusami oraz dokonuje regularnego skanowania w poszukiwaniu zagrożeń.

MKS skaner on-line

Innym oprogramowaniem, z którego od czasu do czasu warto korzystać jest MSK skaner on-line . Jest to skaner antywirusowy, który uruchamiamy jednorazowo z przeglądarki internetowej (koniecznie z explorera).

Skaner ten skanuje cały komputer w poszukiwaniu wirusów. Należy jednak pamiętać, że nie umożliwia on stałego monitorowania bezpieczeństwa.

Edycja zdjęć z GIMP

Gimp to darmowy program do edycji zdjęć, który przeciętnemu użytkownikowi doskonale zastąpi badzo drogiego Photoshopa. Pozwala on na bardzo złożone operacje na grafice.

Osoby, które już używały Photoshopa i nie chcą się przestawiać na odmienny wygląd GIMPa, mogą zdecydować się na GIPMshop , program GIMP zmodyfikowany tak, aby przypominał Photoshopa i ułatwiał użytkownikom używającym wcześniej Photoshopa, przestawienie się.

Tworzenie dokumentów w PDF z Primo PDF

Chcesz tworzyć dokumenty PDF? Nic prostszego – wystarczy darmowy program Primo PDF, który pozwala Ci stworzyć dokument PDF ze wszystkiego co da się wydrukować. Tworzenie dokumentów jest proste.

  • Klikasz drukuj
  • Zamiast drukarki, wybierasz Primo PDF

i dokument zamiast na drukarce, drukuje się do pliku.

Co jeszcze?

Jeśli chcielibyście, żebym poszukał zamienników dla innych płatnych programów, których używacie, śmiało piszcie.

Pozdrawiam