Oszczędzanie na ubraniach

Ubrania

Nowy rok szkolny to często konieczność zakupu ubrań dla dzieci. Wiadomo, że wiąże się to z kosztami, ale jeżeli poświęcisz trochę czasu, możesz kupić całą masę ubrań za niewielkie pieniądze. Przedstawioną poniżej metodę możesz zastosować również podczas kupowania ubrań dla siebie.

Nie tylko markowe ubrania

Kupowanie ubrań pod względem mody lub marki to nie najlepsze rozwiązanie, kiedy chce się oszczędzać. Nie ma co kierować się znaczkiem na swetrze czy koszulce. Jeżeli kupujesz jeansy markowej firmy za cenę dwukrotnie lub trzykrotnie wyższą od jeansów nieznanego producenta (bardzo często równie dobrej jakości) tylko dlatego, że są markowe – będziesz mieć trudności ze zrozumieniem mojego podejścia. Ale czytaj dalej, może dasz się przekonać. Tak samo jak w przypadku innych produktów, musisz zrozumieć, że jeżeli nie stać Cię na pewne wydatki, musisz z nich zrezygnować. Logo znanej firmy na kurtce poprawi Ci humor, ale tylko na krótką chwilę (przecież ubrania szybko się nudzą) – o wiele lepiej będziesz się czuć ze świadomością, że rozsądnie wydajesz swoje pieniądze, dzięki czemu stać Cię na więcej i nie musisz martwić się o brak jakichkolwiek środków na koncie pod koniec miesiąca.

Liczy się jakość wykonania

Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać na ubraniach, naucz się ignorować markowych producentów i eksluzywne ubrania. Jedyne co się liczy to jak trwałe będzie ubranie, które zamierzasz kupić oraz, oczywiście, czy dobrze na Tobie wygląda. Nie chcę przekonać Cie do kupowania byle jakich ubrań, które będą na Tobie „wisieć” lub które nadają się do użycia góra dwa, trzy razy. Nie myśl o tym w jakim sklepie kupione było ubranie, ani kto je wyprodukował. Nie myśl też o zachwycie koleżanek i kolegów, którzy mogą zobaczyć Cię w najnowszej kurtce znanego sklepu – oni będą zachwycać się przez 5 minut, Tobie poprawi to humor na godzinę, a Twoje finanse cierpieć będą przez to o wiele dłużej.

Wytłumacz dzieciom

Jeżeli masz dzieci, zwłaszcza nastolatki, na pewno przy wyborze ubrań kierują się właśnie marką i tym co jest akurat popularne wśród ich rówieśników. Wiem, że chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej i chcesz żeby było szczęśliwe, ale lepiej nauczyć je odpowiedniego podejścia do wydawania pieniędzy (pomoże to Tobie oraz im w przyszłości, kiedy zaczną żyć na własną rękę). Nikt nie mówi, że nie masz kupować swoim dzieciom ich wymarzonych ubrań, po prostu nie możesz robić tego zawsze.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że trudno jest przekonać nastolatka (z młodszymi dziećmi nie ma tego problemu, z reguły nie zwracają one uwagi na takie sprawy), że nie potrzebuje spodni firmy XXX, w których chodzi wielu jego znajomych. Ale jest to możliwe. Poza tym jest masa firm produkujących bardzo dobrej jakości modne ubrania, które nie każą sobie za swoje wyroby fortuny. Nie są po prostu tak znane.

Dobrym sposobem na przekonanie dzieci jest pozwolenie im na wybór. Chodzi mi o to, że warto razem z dziećmi wybrać się do sklepów, które sprzedają ubrania za niewielką cenę i pozwolić im przekopać te sklepy od góry do dołu i wybrać ubrania, które im najbardziej odpowiadają. W ten sposób dziecko będzie zadowolone z zakupu, o którym samo zadecydowało, a Ty będziesz zadowolony z oszczędzonych pieniędzy. Oczywiście, pierwsza taka wyprawa może zakończyć się porażką, jeżeli nic nie przypadnie twoim pociechom do gustu (zwłaszcza jeżeli kierują się tylko i wyłącznie metką), a czasem będziesz musiał kupić krzykliwą koszulkę lub poprzedzierane na kolanach jeansy, których sam byś nigdy w życiu dla swojego dziecka nie kupił – ale warto taką cenę „zapłacić”.

Zacznij od używanych ubrań

Czasy, kiedy sklepy z używaną odzieżą sprzedawały naprawdę używaną, nieciekawą i nie najlepszej jakości odzież i do których wstyd było się wybrać skończyły się dawno, dawno temu. Obecnie sklepy z odzieżą używaną oferują całą masę dobrych jakościowo, często nowych, a nawet markowych ubrań. Można w nich znaleźć bardzo ładne, solidnie wykonane ubrania, za które nie trzeba płacić dużo (chociaż czasem nawet w second-handzie trafić można na perełki, za które trzeba zapłacić trochę więcej niż standardowa cena).

Nie musisz zmuszać się do kupowania na siłę. Po prostu przespaceruj się po sklepach i zobacz czy znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli nic ciekawego nie znajdziesz to nic się nie stanie – z drugiej strony, możesz trafić na dobre ubrania, które będą Ci pasować, a za które zapłacisz o wiele mniej niż płacisz normalnie.

Pamiętaj o przecenach

Obecnie praktycznie cały czas pojawiają się nowe przeceny w wielu sklepach i możesz dostać naprawdę dobre ubrania w atrakcyjnych, czasami śmiesznie niskich cenach! I tutaj pojawia się największa zaleta takiego podejścia do zakupów. Połączenie zakupów w sklepach z odzieżą używaną, w sklepach z tańszą odzieżą i czekanie na przeceny owocuje bardzo szerokim wyborem ubrań i akcesoriów. W ten sposób od czasu do czasu natrafisz na ubrania, które będą Ci się podobać, które kupisz i w ten sposób zapełnisz swoją szafę. Spodnie w jednym sklepie, sweter w drugim, koszulki w jeszcze innym. Może nie wszystkie tego samego dnia, często nic Ci się nie spodoba, ale koniec końców będziesz uzupełniać swoją kolekcję na bieżąco. W ten sposób oszczędzisz dużo pieniędzy i będziesz w stanie pozwolić sobie również na zakup ubrań z wyższej półki – markowe ubrania będziesz kupować rzadziej, ale nie będziesz musieć rezygować z nich całkowicie.