Planowanie wydatków

plan przychodów i wydatków

Kiedy już stworzyłeś swój Osobisty Bilans oraz Rachunek przychodów i wydatków za przynajmniej jeden miesiąc, masz dość dobre rozeznanie w tym jak wyglądają Twoje wydatki. Kolejnym krokiem w opanowaniu swoich finansów jest przejęcie kontroli na tym, na co wydajesz swoje pieniądze.

To właśnie teraz, jeśli zaplanujesz miesięczne wydatki i potem wykonasz plan, przejmiesz kontrolę nad tym, co dzieje się z Twoimi pieniędzmi.

Planowanie wydatków miesięcznych najlepiej przeprowadzić w etapach:

Etap 1 - Pula wydatków nr 1 -wydatki stałe

Najlepiej rozpocząć od wypisania wszystkich stałych miesięcznych wydatków, które musisz ponieść:

 • Czynsz,
 • Rachunki za telefon,
 • Opłaty za internet,
 • Raty kredytów,
 • Inne miesięczne regularne opłaty (np. lekarstwa, które musisz przyjmować regularnie).

Czy chcesz, czy nie, te kwoty i tak znikną z Twojego portfela. Najlepiej więc wypisać je od ręki i mieć z głowy.

Po odjęciu wydatków stałych, zostaje Ci kwota, którą wykorzystywał w ciągu miesiąca. Nie zastanawiaj się nad tym czy jest duża czy mała – jest jaka jest. Więcej wydać nie możesz, bo zaczniesz naruszać swoje oszczędności albo będziesz popadać w długi.

Etap 2 - Pula wydatków nr 2 - wydatki niezbędne

Z kwoty uzyskanej po odjęciu wydatków z puli 1 część przeznaczysz na bieżące miesięczne wydatki, które musisz ponieść, ale które są bardziej płynne i trudno je zaliczyć do stałych. Na tą część wydatków masz większy wpływ, choć faktem jest, że i tak musisz je ponieść:

 • Jedzenie,
 • Bilety na autobus, benzyna,
 • Inne miesięczne wydatki, które musisz ponosić co miesiąc, czy chcesz, czy nie.

Ustalenie tych kwot jest trudniejsze, gdyż są one bardziej płynne, np. jednego miesiąca jeździsz więcej, a innego mniej. Do oszacowania pomocny będzie rachunek przychodów i wydatków sporządzony w poprzednich miesiącach.

Po ustaleniu tych wydatków masz już większość swojego miesięcznego planu. Wiesz ile musisz wydać w ciągu miesiąca, żeby normalnie funkcjonować: mieszkać, jeść, jeździć do pracy itp.

Etap 3 – Pula wydatków nr 3 - kwota do dyspozycji

Kwota, która została po odjęciu wydatków z pul 1 i 2, to kwota do Twojej dyspozycji w ciągu miesiąca. Tak naprawdę tylko tą częścią pieniędzy możesz swobodnie dysponować – przeznaczać na co chcesz. Oczywiście masz pewną swobodę w przypadku wydatków z puli 2 – możesz dokonywać wyboru kupując produkty do jedzenia, jeździć samochodem albo pociągiem, ale de facto, pieniądze i tak zostaną przeznaczone na ten sam typ wydatku.

Jeżeli z reguły brakowało Ci pieniędzy pod koniec miesiąca lub ogólnie nie panowałeś nad swoimi wydatkami, jest bardzo prawdopodobne, że kwota do dyspozycji jest bardzo mała lub w ogóle nie istnieje. Jeśli tak jest, to czeka Cię trochę pracy nad lepszym zarządzaniem wydatkami z pul 1 i 2. Nie rozpaczaj jednak – dasz sobie z tym radę.

Dla większości z nas ta kwota do dyspozycji jest dosyć niska.

Tak naprawdę nie jest kwotą do wydania na zupełnie dowolny cel. To z tej kwoty przeznaczasz pieniądze na takie rzeczy jak:

 • Ubrania,
 • Przyjemności (kino, teatr, restauracje),
 • Oszczędności na większe wydatki (wakacje, święta, remonty, nowy samochód i meble),
 • Oszczędności na przyszłość (emeryturę, niespodziewane wydatki).

Kwotę tą należy rozdzielić następująco:

 1. Ustalić ile w danym miesiącu zamierzasz oszczędzić i od razu przelać tą część na konto oszczędnościowe. Jeśli oszczędzasz małe kwoty, najlepiej mieć 2 odrębne konta (jedno na długoterminowe oszczędności, a drugie na większe wydatki) i przelać po trochu na każde z nich. Dobrze jest rozróżnić, co jest Twoim zabezpieczeniem na przyszłość od tego, co w przyszłości wydasz np. na lodówkę.
 2. Pozostałą część pieniędzy możesz rozdzielić na wydatki, jakie spodziewasz się ponieść w danym miesiącu – ubrania, restauracje, zakupy rzeczy do domu, hobby i wszystko inne.

Etap 4 – przejęcie kontroli – wykonanie planu

Zaplanowanie wydatków to nie koniec. Największym wyzwaniem jest wykonanie planu. Twoim celem jest wydawanie pieniędzy w ciągu miesiąca zgodnie ze stworzonym planem.

Wydatki z puli 1 są proste. Trzeba je po prostu zapłacić, gdy przyjdzie ich czas.

Pozostałe wydatki są trudniejsze do kontroli. Najlepiej robić to w tygodniowych krokach. Podziel kwotę z puli 2 na pięć równych części. Miesiąc (oprócz lutego) ma 4 tyg i 2-3 dni - podzielenie kwoty na 5 da ci lekki bufor bezpieczeństwa, gdyby w którymś z tygodni wydatki były ciut wyższe niż w innym.

W każdym tygodniu wydawaj tyle, ile przeznaczone jest na dany tydzień. Przez cały miesiąc spisuj wydatki. Co tydzień rób szybkie podsumowanie i porównuj wydatki z minionego tygodnia z planem. Jeśli pomimo starań w którymś tygodniu wydasz więcej, zmniejsz kwotę przeznaczoną na kolejny tydzień.

Wydatki z puli 3 musisz śledzić bardzo dokładnie – to tu najczęściej zdarza się przekroczenie planu. Część przeznaczoną na oszczędności przelej od razu na konto oszczędnościowe. Spisuj wszystkie wydatki i regularnie porównuj z planem. Jeśli coś nie jest w planie – nie kupuj tego – uwzględnisz to w planie na przyszły miesiąc. Ewentualnie możesz to zamienić z inną pozycją w planie. Nie próbuj obniżać wydatków z puli 2 żeby kupić coś dodatkowego w puli 3 – to się raczej nie uda.

Podsumowanie pod koniec miesiąca – czy się udało?

Pod koniec miesiąca, jak co miesiąc, znów sporządź swój bilans i rachunek przychodów i wydatków oraz zrób sprawdzenie poprawności opisane w sekcji „rachunek przychodów i wydatków”. Jeśli sprawdzenie się nie udaje, znaczy, że jakieś wydatki były pominięte lub bilans niedokładnie skonstruowany. Znajdź brakujące elementy – jeśli to wydatki, to dopisz je do właściwej puli, w której je wydałeś.

Teraz możesz sprawdzić jak wyszło Ci wykonanie planu.

 1. Czy wydatki we wszystkich pulach zgadzają się z zaplanowanymi?
 2. Czy wydatki w każdej puli są równe albo mniejsze niż te zaplanowane?
 3. Czy oszczędziłeś tyle ile planowałeś lub więcej?

Jeśli gdzieś cos ciut przekroczyłeś to nie ma problemu – parę złotych się za bardzo nie liczy. Jeśli różnice są duże to znaczy, że się nie udało.

Jeśli się nie udało

Jeśli wykonanie planu się nie udało, to zastanów się dlaczego – czy plan był źle skonstruowany, czy może gdzieś mogłeś wydać mniej. Zastanów się też jak skonstruujesz i zrealizujesz plan na następny miesiąc, żeby tym razem się udało.

Próbuj aż do skutku. Dopóki nie będziesz kontrolować na bieżąco, gdzie idą Twoje pieniądze, będzie Ci trudno przejąć nad nimi kontrolę i zorganizować sobie spokojną przyszłość finansową. Masz już wszystkie narzędzia do opanowania wydatków. Ucz się na swoich błędach, aż w końcu wykonasz plan.

Jeśli się udało

Jeśli udało Ci się wykonać plan oraz zadziałało Ci sprawdzenie poprawności bilansu i rachunku wyników – BRAWO!!!! Przejąłeś kontrolę nad swoimi wydatkami!!!

 • Wydajesz pieniądze na to, na co postanowisz, że chcesz wydać
 • Wydajesz tylko tyle, ile zaplanujesz, że wydasz
 • Pod koniec miesiąca wiesz na co ile wydałeś

Przy tym, co już osiągnąłeś, kolejne kroki zarządzania finansami to bułka z masłem i sama przyjemność. Dalsze etapy świadomego zarządzania finansami polegają na:

 • Szukaniu sposobów zwiększaniu kwoty z etapu 3, którą możesz dysponować bardziej swobodnie, dzięki czemu zyskujesz większą swobodę finansową. Odbywa się to poprzez mądre ograniczanie kosztów w pulach 1 i 2 oraz na zwiększaniu przychodów poprzez np. inwestycje.
 • Planowaniu finansów w długim terminie, dzięki czemu zapewniasz sobie spokojną przyszłość finansową i bezpieczeństwo, które przynoszą poczucie ulgi i finansową pewność siebie.

Powodzenia!!!