Prezenty Świąteczne - jak nie wydać za dużo

Prezenty Świąteczne

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi masa wydatków. Według stacji radiowych w tym miesiącu przeciętny Kowalski wyda o 400-500 złotych więcej niż normalnie. Nie jest to nic nadzwyczajnego, w końcu podczas Bożego Narodzenia spędzamy czas razem z naszą rodziną, przyjaciółmi, przygotowujemy wiele wytrawnych potraw i obdarowujemy się wzajemnie prezentami – a to wszystko przecież kosztuje (na końcu zaś przychodzi świętowanie Nowego Roku i kolejne wydatki).

O ile z jedzeniem nie jest z reguły tak źle (święta spędzamy wspólnie z bliskimi, więc potrawy kupują i przygotowują z reguły dwie rodziny lub więcej), a do Sylwestra jeszcze daleko, o tyle nad prezentami trzeba już zacząć się zastanawiać.

Zaplanuj już teraz, co mniej więcej chcesz kupić

Z prezentami problem polega na tym, że jeżeli poczekamy z ich zakupem na ostatnią chwilę, może to się źle skończyć dla naszego portfela. Dlaczego? Dlatego, że w ostatniej chwili nie ma już czasu na zastanawianie się, szukanie i wybieranie. W ostatniej chwili często chwytamy za pierwszą lepszą rzecz, która wpadnie nam w ręce – a na tym może tracić nasz portfel.

Warto już teraz zrobić listę osób, którym musimy kupić prezent. Warto też zastanowić się, a nawet zapytać, co może się im przydać – nie ma sensu wydawać pieniędzy na byle co, jeżeli w ogóle może się to nie przydać osobie, którą chcemy obdarować. Z rodziną jest o tyle łatwo, że z reguły znamy własną na tyle, żeby wiedzieć co kto lubi. Z dziećmi jest jeszcze łatwiej – w zasadzie prosto je uszczęśliwić upominkiem w postaci zabawki.

Ustal budżet na świąteczne prezenty

Jeżeli będziesz wiedzieć co chcesz kupić swoim bliskim, możesz ustalić ile mniej więcej potrzebujesz pieniędzy. A jeszcze lepiej, ustalić ile chcesz przeznaczyć na prezenty, i, w razie potrzeby, zrezygnować z jakiegoś prezentu na rzecz innego, tańszego, żeby zmieścić się w ustalonej kwocie.

Bardzo opłaca się ustalić taki budżet z dużym, nawet rocznym, wyprzedzeniem i odkładać co miesiąc część tej kwoty, zamiast w samym tylko Grudniu znaczną część wypłaty przeznaczać na ten cel. Nie opłaca się brać kredytu gotówkowego na Święta, zwłaszcza jeżeli uda nam się odłożyć wcześniej ustaloną kwotę.

Pamiętaj o okazjach i promocjach

Wiesz już, że na aukcjach internetowych możesz znaleźć mnóstwo ciekawych ofert. Warto już teraz poszukać na nich prezentów – można w ten sposób nabyć bardzo ciekawe upominki za niewielkie pieniądze (nie ryzykując, że prezenty nie dojdą na czas – w końcu zostało jeszcze kilka tygodni do Wigilii).

W lokalnych sklepach też można znaleźć wiele ciekawych produktów za niewielkie pieniądze. Nie wypada dawać komuś używanych rzeczy w ramach prezentu, ale też nie trzeba kupować najnowszych, premierowych produktów. Np. nie musisz kupować najnowszej i najdroższej gry wideo dla swojego dziecka. Jeżeli nie znasz się na grach, z pewnością kusić Cię będzie stand na wejściu z kolorowym logiem – jeżeli jednak przejdziesz się między półkami lub poprosisz o pomoc sprzedawcę, znajdziesz wiele ciekawych i bardzo atrakcyjnych pozycji, za które zapłacisz o wiele mniej (czasem nawet 5 razy mniej niż za pozycje premierowe). Podobnie jest z książkami, filmami i muzyką oraz innymi produktami. Zasada jest prosta – nie można kupować na ostatnią chwilę; wtedy mamy czas żeby rozejrzeć się, zastanowić, poszukać okazyjnych cen.

Sam pakuj prezenty

Na koniec porada, która wydaje się być dość oczywista, ale jak najbardziej jest warta wspomnienia. Prezenty, pudełka i torebki, w które pakujemy prezenty są dość drogie. Dlatego warto zachowywać nie zniszczone opakowania z poprzednich świąt oraz różnych okazji, np. imienin, żeby mieć odpowiednie materiały do pakowania prezentów, kiedy nadchodzą Święta. Jeżeli zbieramy takie materiały, czasami wystarczy dokupić tylko nową kokardkę, lub taśmę klejącą, a czasami nie trzeba dokupywać niczego. Wbrew pozorom na opakowaniach prezentów można dużo zaoszczędzić.