Rachunek przychodów i wydatków

rachunek przychodów i wydatków

W poprzedniej części kursu na temat opanowywania budżetu pokazaliśmy Ci jak stworzyć swój własny osobisty bilans. Tak jak obiecaliśmy, wcale nie było to takie trudne. Bilans jest świetnym początkiem, więc jeśli go jeszcze nie sporządziłeś najlepiej zrób to zanim przejdziesz do tej części kursu zarządzania finansami. Gdy już sporządzisz bilans, zapraszamy stworzenia osobistego rachunku przychodów i wydatków.

Osobisty rachunek przychodów i wydatków

Osobisty rachunek przychodów i wydatków pokaże Ci ile pieniędzy uzyskujesz oraz ile wydajesz w ciągu miesiąca. To właśnie ten prosty rachunek przepływów pieniężnych jest kluczem do opanowania Twojego domowego budżetu.

Tworzenie rachunku przepływów pieniężnych najlepiej rozpocząć zaraz od momentu stworzenia bilansu i kontynuować eksperyment przez cały miesiąc. Oto jak należy się do tego zabrać:

Wpływy (Przychody)

Weź kartkę papieru i wypisz na niej wszystkie swoje przychody, które otrzymujesz w ciągu miesiąca. Dla większości z nas będzie to przede wszystkim miesięczna pensja (dla znaczącej większości będzie to jedyny przychód w ciągu miesiąca). Możemy jednak otrzymywać również inne wpływy:

  • rentę,
  • emeryturę,
  • odsetki z lokat bankowych lub obligacji,
  • czynsz z mieszkań i lokali, które wynajmujemy osobom bądź firmom,
  • inne.

Wypisz wszystkie przychody jakie otrzymujesz. Będą to wartości netto, czyli takie, które otrzymujesz na rękę i rzeczywiście możesz przeznaczyć na wydatki. Zsumuj wszystko razem. Otrzymana kwota jest całkowitą kwotą wpływów z danego miesiąca.

Jeżeli kwota ta w Twoim przypadku jest z miesiąca na miesiąc mniej więcej równa, zarządzanie Twoimi przepływami finansowymi będzie stosunkowo proste i możesz śmiało przejść do następnego kroku. Jeśli jednak Twoje przychody zmieniają się znacznie z miesiąca na miesiąc (na przykład z powodu wykonywania prac dorywczych bądź sezonowych), dla potrzeb tego etapu kursu wypisz na kartce przeciętne uzyskiwane przez siebie wpływy.

Wypływy (Rozchody/Wydatki)

Ten etap tworzenia rachunku przepływów pieniężnych jest zdecydowanie trudniejszy niż poprzedni. Większość z nas posiada jedno lub co najwyżej kilka źródeł przychodów, rodzajów wydatków natomiast mamy całą masę.

Ten etap kursu polega właśnie na opanowaniu wydatków. Najskuteczniejszą metodą poradzenia sobie z nim jest spisywanie wszystkich wydatków dokonywanych w ciągu całego miesiąca. Jedynie tą metodą będziemy w stanie uzyskać dokładny obraz tego, na co rzeczywiście idą nasze wydatki. Niewiele osób potrafi z głowy wyliczyć wszystko na co wydało i wydaje swoje pieniądze w ciągu całego miesiąca, nie mówiąc już o tym, żeby pamiętać dokładne kwoty.

Ćwiczenie najlepiej rozpocząć następująco:

  1. Wypisz na kartce wszystkie wydatki stałe, takie jak czynsz, opłaty za telefon, internet, prąd, gaz, raty kredytów. To powinno być stosunkowo proste, gdyż opłat tych dokonuje się raz w miesiącu w stosunkowo podobnej wielkości.
  2. W ciągu całego miesiąca zbieraj wszystkie pozostałe wydatki, których dokonujesz: jedzenie, ubrania, bilety autobusowe, do kina, benzyna, rozrywki, wizyty w restauracji itp. Ta część jest prawdopodobnie najtrudniejsza i ją właśnie przede wszystkim dobrze jest śledzić i spisywać przez cały miesiąc. Czasem można się naprawdę zdziwić widząc na co ile wydajemy.

Aby zwiększyć przejrzystość informacji, możesz stworzyć sobie kategorie, w których będziesz sumować poszczególne pozycje wydatków, np. jedzenie, rozrywki, książki, syn, córka, ubrania, bilety, benzyna itp. W ciągu kilku miesięcy wypracujesz sobie jakie kategorie grupowania wydatków dają Ci najbardziej przydatne informacje.

Pod koniec miesiąca zsumuj wszystkie zapisane wydatki. Kwota ta będzie Twoją kwotą wypływów w danym miesiącu.

Sprawdzenie poprawności

Pod koniec miesiąca nadejdzie czas na sprawdzian, który pokaże Ci czy spisałeś wszystkie wpływy i wydatki. Aby go przeprowadzić stwórz bilans osobisty na koniec miesiąca tak jak opisaliśmy to w poprzedniej części kursu.

Jeżeli w swoim zestawieniu za cały miesiąc ująłeś wszystkie przychody i wydatki powinno Ci się udać następujące równanie:

Kapitał własny za miesiąc poprzedni + suma przychodów - suma wydatków = kapitał własny za miesiąc bieżący.

Jeśli równanie nie wychodzi oznacza to, że pominąłeś jakieś wpływy lub wypływy, albo też niedokładnie obliczyłeś któryś z bilansów.

Nie przejmuj się małą różnicą, kilka złotych lub nawet kilkadziesiąt to nie problem, każdemu może się zdarzyć zapomnieć o kawie i ciastku w ciągu miesiąca. Jeśli jednak różnica jest znaczna, spróbuj ją wyjaśnić i poprawić. Jeśli nie dasz rady, zwiększ swoją uwagę w kolejnym miesiącu.

Opanowanie rachunku przepływów i wydatków jest kluczowe do skutecznego zarządzania osobistymi finansami. Trudno będzie Ci opanować swoje finanse, jeśli nie będziesz w stanie kontrolować swoich wydatków.

Podsumowanie

Jeśli poprawnie wykonałeś oba dotychczasowe zadania z kursu:

  • Stworzyłeś swój bilans osobisty
  • Stworzyłeś rachunek przepływów pieniężnych za cały miesiąc i udało Ci się równanie sprawdzające jego kompletność,

zrobiłeś ogromny krok na drodze do zapanowania nad swoim domowym budżetem. Gratulacje!!! Na pewno już teraz w głowie dwoją Ci się i troją przemyślenia na temat tego, co widzisz, gdy przyglądasz się szczegółom swoich miesięcznych wydatków. Możliwe nawet że już masz pomysły jak polepszyć swoją sytuację. Jeśli nie, nic się nie przejmuj - my pomożemy Ci postawić kolejny krok.

Teraz, gdy znasz już podstawowe narzędzia zarządzania finansami osobistymi, czas ich użyć aby opanować budżet - czas na prawdziwy krok ku spokojnym finansom - czas na przejęcie kontroli - czas na planowanie. Zapraszamy do kolejnej części kursu: „Planowanie wydatków"