Zlikwiduj koszty bankowe

zlikwiduj koszty bankowe

Bank potrafi zabierać Ci po cichu naprawdę znaczne sumy pieniędzy. Kontrola kosztów obsługi bankowej może więc spowodować znaczące zmiany w Twoim portfelu.

Policzmy:

Załóżmy, że posiadasz konto w banku, który za pobiera od Ciebie opłatę miesięczną za prowadzenie konta w wysokości 5 złotych oraz za każdy przelew kasuje 2 złote. Dodatkowo, pobiera on również roczną opłatę za kartę bankomatową w wysokości 20 złotych.

Załóżmy też, że robisz tylko 4 przelewy miesięcznie. Na przykład: telefon, czynsz, internet i jeszcze jakiś jeden.

Twoje roczne koszty utrzymania konta będą następujące:

  • Za prowadzenie: 12 x 5 = 60
  • Za kartę: 20
  • Za przelewy: 12 x 4 x 2 = 96
  • Łącznie: 176,00 (15 złotych miesięcznie)

Przy powyższych założeniach, bank pobiera od Ciebie miesięcznie opłaty w wysokości 15 złotych. Prawda jest jednak taka, że wiele osób wykonuje znacznie więcej przelewów miesięcznie niż tylko 4 oraz, że opłaty za prowadzenie potrafią wynosić więcej.

Po co przepłacać

Jeśli Twój bank pobiera opłaty takie jak te opisane powyżej, znaczy to, że niepotrzebnie tracisz pieniądze. Opłat tych można bowiem uniknąć. Aby to zrobić, wystarczy wybrać bank, który takich opłat nie pobiera. Są bowiem takie banki.

Podam teraz przykłady takich kont w dwóch bankach, pamiętaj jednak, że to jedynie przykłady a nie rekomendacje. Wybierając konto sam dowiedz się o warunki i wybierz takie konto, w takim banku, aby najlepiej służyło Twoim zapotrzebowaniom. W dalszej części artykułu przybliżam nieco różne aspekty ważne przy wybieraniu konta.

Przykłady tanich kont

Są banki, które udostępniają Ci konto zupełnie za darmo. Takim bankiem jest na przykład mbank, w którym prowadzenie konta jest bezpłatne, przelewy dokonywane przez internet są bezpłatne oraz karta do bankomatu jest bezpłatna. Mbank jest jednak bankiem internetowym, posiadającym bardzo niewiele placówek, co może zniechęcać niektórych użytkowników, którzy lubią obsługę twarzą w twarz.

Przykładem banku oferującego tanie konto, nie będąc przy tym bankiem internetowym, jest Eurobank. Tu konto nie jest zupełnie bezpłatne, ale może być bardzo tanie. W momencie pisania tego artykułu, eurobank oferuje konto, które jest bezpłatne pod pewnymi warunkami. Bank nie pobierze od nas opłaty za prowadzenie konta w każdym miesiącu, w którym dokonamy wpłaty na konto konkretnej kwoty pieniędzy lub utrzymamy saldo w konkretnej wysokości. Wymagane saldo to w tej chwili 10.000 złotych co może sprawiać kłopot, jednak minimalna kwota wpłaty nie jest wygórowana, więc jeśli przelejemy na konto nasze wynagrodzenie, to spokojnie wystarczy.

Na rynku są również inne banki, które oferują konkurencyjne konta osobiste, bez wysokich opłat za ich prowadzenie.

Wybierz dobrze swoje konto rozsądnie

Oczywiście, przy wyborze konta, to Ty musisz podjąć decyzję co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne. Każde konto ma bowiem swoje wady i zalety.

Na przykład, wspomniany powyżej mbank, którego zaletą jest całkowity brak opłat, ma minus taki, że jest bankiem internetowym, przez co bezpośredni kontakt z jego pracownikami jest ograniczony. Jeśli więc wykonujesz na swoim koncie wiele skomplikowanych transakcji, jak wysyłanie pieniędzy do nietypowych krajów, blokady środków, poświadczanie przelewów itp. może to nie być bank dla Ciebie, lub możesz i tak potrzebować drugiego konta w innym banku, gdzie będziesz te bardziej nietypowe transakcje realizował.

Również wybranie taniego banku z oddziałami, którego najbliższy oddział znajduje się gdzieś, gdzie jest Ci zupełnie nie po drodze, a będziesz teraz musiał tam często jeździć, też mija się z celem. Koszty i czas poświęcone na dojazdy pochłoną wszystkie oszczędności poczynione dzięki wyborowi taniego konta.

Zanim zdecydujesz się na jakiekolwiek konto, upewnij się, że dobrze rozumiesz wszystkie ewentualne opłaty z nim związane – jakiej są wysokości i w jakich przypadkach są pobierane (czasem na przykład tylko kilka przelewów jest darmowych, lub konto jest darmowe ale obowiązkowo otrzymujesz z nim kartę, która jest płatna) i oceń obiektywnie, czy dane konto spełnia Twoje specyficzne oczekiwania.

Nie bój się pytać

Twoją podstawową bronią przy wyborze konta są pytania. Nie bój się ich zadawać. Jeśli po pierwszych pytaniach dalej nie jesteś wszystkiego pewien pytaj dalej. Sprzedawca w banku jest właśnie po to by udzielić Ci wszystkich informacji.

Nie bój się że wyjdziesz na głupka, bo to nie możliwe. Każdy ma konto ale to nie znaczy, że każdy dobrze rozumie terminologię bankową. Sprzedawca uczy się jej przez długi czas, ty jesteś tam tylko na chwilkę, nie masz obowiązku wiedzenia wszystkiego od razu – spokojnie pytaj tak długo aż wszystko będzie dla Ciebie jasne.

Pamiętaj – konto wybiera się z reguły raz na wiele lat. Ja zrobisz to dobrze, sporo zaoszczędzisz i będziesz mieć spokój na długie lata.