Oszczędzanie

oszczędzanie

Każdego miesiąca, gdy dostajesz wypłatę, podejmujesz decyzję co z nią zrobić. Jedną z opcji jest wydanie wszystkiego. Wiele pójdzie na życie (czynsze, jedzenie i inne koszty), ale z pozostałą kwotą możesz zrobić co tylko chcesz. Część z niej przeznaczysz na przyjemności, ale część warto zaoszczędzić.

Dziś będę pisał właśnie o tym – będę się starał namówić Cię do regularnego oszczędzania. Wymienię kilka powodów, dla których warto oszczędzać oraz opiszę kilka najprostszych sposobów na to jak to zrobić.

Dlaczego warto oszczędzać

Oszczędzanie dla bezpieczeństwa

Oszczędności zapewniają Ci bezpieczeństwo finansowe. Dzięki nim nie jesteś tak bardzo wystawiony na łaskę i niełaskę przypadku. Awarie sprzętów domowych czy nawet utrata pracy nie powodują, że od razu zaczynasz tonąć w długach. Oszczędności działają jak bufor, poduszka bezpieczeństwa, która daje Ci pole manewru, daje czas na poradzenie sobie z problemami.

Więcej na temat wykorzystania oszczędności jako źródła krótkoterminowego bezpieczeństwa finansowego napisałem w artykule fundusz bezpieczeństwa.

Oszczędzanie na duże wydatki

Jeżeli nie masz oszczędności, przy każdym dużym zakupie musisz zaciągać kredyt. Powoduje to, że:

  • Za każdy duży zakup płacisz strasznie dużo. Jeśli kupisz komputer za 2,000 zł na raty 10% i spłacisz kredyt w rok, rzeczywiście zapłacisz prawie 2,150 zł.
  • Co miesiąc część Twoich dochodów schodzi na raty, które musisz płacić czy chcesz czy nie, co pozostawia Ci znacznie mniejszą kwotę do dyspozycji. W przypadku zakupów z zaoszczędzonych pieniędzy nie ma tego problemu. Jeśli masz ciężki miesiąc to po prostu nic nie oszczędzisz i tyle.

Oszczędzanie na emeryturę

System emerytalny nie jest idealny. Bardzo wiele osób jest niemile zaskoczonych tym jak spadają ich zarobki przy przejściu na emeryturę. Potrafi być to naprawdę poważna zmiana. Wiele osób na emeryturze żyje na skraju ubóstwa, mając uczucie, że życie wynagradza ich bardzo nieuczciwie za ciężką pracę przez całą swoją młodość.

Może się wydawać, że pieniądze bardziej potrzebne są Ci teraz, a nie kiedy będziesz stary, ale tak naprawdę również wtedy będą bardzo ważne.

  1. Po pierwsze, pewnie przechodząc na emeryturę będziesz w całkiem dobrej formie. Zamiast siedzieć w czterech ścianach przez nawet kilkadziesiąt lat, będziesz mógł pojechać w ciepłe kraje i grzać swój reumatyzm w słońcu.
  2. Z bardziej przyziemnych spraw, będziesz potrzebował na wizyty u lekarzy, leki, możliwe że opiekę.

Zmienić swoją sytuację, gdy już będziesz na emeryturze, będzie bardzo trudno. Teraz jest ten czas.

Oszczędzanie na dom/mieszkanie (dla tych którzy wynajmują)

Czasy kredytów na 110% wartości nieruchomości skończyły się w roku 2008. Możliwe, że kiedyś wrócą. Praktyka krajów zachodnich pokazuje jednak, że z reguły banki oczekują wkładu własnego i im mniej zarabiasz, tym oczekują większego. W dzisiejszych czasach nawet 5% wartości nieruchomości to już solidna gotówka, której nie da się zebrać w dwa miesiące.

Oszczędzanie na przyjemności

Mając spore oszczędności będziesz mógł od czasu do czasu pozwolić sobie na luksusy i przyjemności bez wyrzutów sumienia i przede wszystkim bez kredytów. Lepsze auto, fajne wakacje, czy nawet elegancka kolacja w drogiej restauracji przy specjalnej okazji nie będą aż tak bolesne. Dodatkowo, nie obciążą Cię ratami na długie miesiące.

Oszczędzanie bo pieniądz robi pieniądz

Lokaty, fundusze, akcje, obligacje i inne przedsięwzięcia. To wszystko czeka na Ciebie i może sprawić, że będziesz zarabiał pieniądze tylko dlatego, że już trochę ich posiadasz. Będziesz mógł zarabiać bez dodatkowej pracy.

Zarządzając swoimi oszczędnościami skutecznie, z każdych zaoszczędzonych 20 złotych możesz spokojne zarabiać 1 złoty (5%) a nawet 2 (10%) rocznie. To jest możliwe.

Dodatkowo, możesz wtedy obserwować magię procentu składanego. Każda zarobiona w ten sposób złotówka zaczyna od razu sama zarabiać na siebie generując następne i następne, itd. Tak właśnie bogaci stają się coraz bogatsi. Ich pieniądze same na nich pracują. Każda zaoszczędzona złotówka to kropla do Twojego bogactwa.

Kilka sposobów na oszczędzanie

Trzymaj oszczędności na osobnym koncie

Nie ma nic bardziej demotywującego jak przypadkowe wydanie oszczędności z konta, bo pomieszały Ci się z pieniędzmi na codzienne wydatki. Oszczędności najlepiej trzymać na odrębnym koncie oszczędnościowym. Może to być na przykład Twój fundusz bezpieczeństwa, na który będziesz regularnie przelewać małe kwoty.

Gdy fundusz zrobi się już zbyt duży, nadwyżkę możesz lokować w inwestycje, pozwalające Ci zarabiać jeszcze więcej, a następnie znów zwiększać swój fundusz comiesięcznymi wpłatami.

Oszczędzaj regularnie

Oszczędzanie jest znacznie bardziej skuteczne, jeśli robisz to regularnie.

Najlepiej wybrać kwotę, którą zamierzasz przeznaczać na oszczędności i zaraz po otrzymaniu wypłaty przelewać ją na konto oszczędnościowe. W ten sposób nawet nie poczujesz, że te pieniądze są już niedostępne. Pieniądze mają dziwną zdolność wystarczania tylko do końca miesiąca, więc pod koniec miesiąca zdecydowanie trudniej będzie Ci znaleźć wolne środki.

Oszczędzaj nadwyżki

Regularne oszczędzanie jest dobrym rozwiązaniem, ale to, co naprawdę robi znaczącą różnicę, to oszczędzanie dodatkowych nadwyżek. Jeśli dostajesz 13stą pensję albo bonus w pracy, albo jeśli kupiłeś kiedyś coś a teraz to sprzedałeś i masz nagle dodatkową gotówkę – to jest świetna okazja, żeby oszczędzić więcej i przyspieszyć swoją wędrówkę do bycia osobą majętną.

Najlepiej podejść do tego w ten sposób, że nawet gdy otrzymasz większe środki pieniężne i tak trzymasz się swojego zwyczajnego planu wydatków

Oczywiście nagły większy przypływ gotówki może być miły i pojawia się ochota na odrobinę nonszalancji: jakiś fajny wypad z bliską osobą choćby gdzieś na wieczór czy długo odkładany zakup albo prezent dla dzieci. Nie musisz więc oszczędzać wszystkiego - w końcu życie toczy się również teraz. Staraj się jednak odłożyć dużą część nadwyżki.

Również, jeśli z jakichś powodów zostanie Ci coś z danego miesiąca, nie musisz tego wydawać w następnym miesiącu. Możesz to zachować.

Obserwuj swoje postępy

Raz na jakiś czas sprawdzaj jak postępuje Twoje oszczędzanie. Patrz jak wzrasta Twoja kwota oszczędności. Możesz nawet robić sobie wykresy przedstawiające postępy.

Taka zabawa dobrze motywuje. Widzisz ile zaoszczędziłeś, ile zarobiłeś odsetek itp. Każdy wzrost oszczędności to Twój osobisty sukces.

Powodzenia!