Rzucenie palenia pozwoli Ci zaoszczędzić

Rzucenie palenia pozwoli Ci zaoszczędzić

Oczywiste jest, że papierosy to dodatkowe wydatki, mocno uszczuplające zawartość naszego portfela. Rzadko jednak poświęcamy chwilę na to, żeby podliczyć rzeczywiste koszty, które ponosimy będąc palaczami. Jeżeli ostrzeżenia lekarzy o bardzo złym wpływie tytoniu na nasze zdrowie nie są w stanie odwieźć nas od palenia papierosów, może dokładniejsza analiza finansowa pomoże niektórym w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Ile kosztuje palenie?

Palacze dysponują swoimi wydatkami tak, żeby zawsze zostały im pieniądze na papierosy. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, ile pieniędzy wydają w ciągu miesiąca na swoje uzależnienie. Codzienny zakup paczki papierosów wchodzi w nawyk, staje się normą i przestajemy zastanawiać się nad tym, ile tak naprawdę wydajemy.

Przeciętnie paczka papierosów kosztuje obecnie od 9 do 11 złotych, tak więc w miesiącu przeciętny palacz wydaje 300zł na papierosy, co daje prawie 4000 złotych w skali roku (nie wspominając już o palaczach, którzy palą ponad paczkę dziennie). To naprawdę spory wydatek w skali roku – pieniądze, które można przeznaczyć na coś innego, może nawet równie nieprzydatnego, ale przynajmniej nie niszczącego naszego zdrowia.

Palenie się nie opłaca

Palenie nie opłaca się z dwóch bardzo ważnych powodów:

  • Jest szkodliwe dla zdrowia.
  • Jest szkodliwe dla portfela.

Wniosek jest dość prosty – jeżeli jesteś w stanie rzucić palenie, powinieneś zrobić to jak najszybciej. Jeżeli wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie tego zrobić, powinieneś chociaż spróbować. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na co innego, a jeszcze lepiej – odłożyć na koncie oszczędnościowym (jeżeli nie będziesz miał innych wydatków). W ten sposób w ciągu roku będziesz w stanie odłożyć prawie 4000 złotych, a w ciągu dziesięciu lat – prawie 40000 złotych. Warto chociaż spróbować, tym bardziej, że jeżeli uda Ci się zrealizować taki plan, czekają na Ciebie dwie nagrody:

  • Polepszenie stanu zdrowia.
  • Powiększenie objętości portfela.

Jeżeli nie możesz rzucić, spróbuj oszczędzać na papierosach

W sytuacji, w której nie możesz rzucić palenia albo nie chcesz rzucić i ostrzeżenia o wpływie papierosów na Twój stan zdrowia Cię nie martwią, możesz spróbować oszczędzać na papierosach.

Spróbuj przygotować papierosy samemu, używając do tego półproduktów dostępnych w sklepach tytoniowych – potrzebujesz sprzętu do nabijania tytoniu, bibułki, filtrów oraz tytoniu. W porównaniu do gotowych papierosów (w których płacisz również za pudełko) wydasz mniej – szybko zauważysz różnicę, ponieważ będziesz dysponować większą ilością pieniędzy na wydatki.

Jeżeli nie masz czasu lub ochoty na przygotowywanie papierosów własnoręcznie, możesz kupować gotowe od razu we większych ilościach, najlepiej w hurtowniach tytoniu, w tzw. wagonach. W ten sposób możesz zaoszczędzić na cenie każdej paczki nawet o kilkadziesiąt groszy.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które powinno Cię zaciekawić – papieros elektroniczny (E-papieros). Jest to urządzenie elektroniczne służące do podawania niewielkich ilości nikotyny – przypominające kształtem zwykłego papierosa lub cygaro, które wydziela nikotynę (ale nie ma żadnych substancji smolistych). Podczas używania (zaciągania się) e-papieros wydziela parę imitującą dym papierosowy. Dym jest niemalże bezwonny, dlatego nie osadza się na ubraniach i nie przeszkadza osobom nie palącym. Używanie e-papierosa jest o wiele tańsze od tradycyjnego palenia – urządzenie kosztuje około 200zł i jest to zakup jednorazowy, zaś wkłady do niego kosztują około 40zł i kupuje się je z reguły raz lub dwa w miesiącu.